Trump në Twitter: Kim Jong është budallë, le të bëhet gati

Trump në Twitter: Kim Jong është budallë, le të bëhet gati

222
0

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka vazhduar me luftën e ashpër verbale me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un dhe e ka quajtur “budallë” në Twitter. Presidenti amerikan ka theksuar se Kim “sigurisht është budallë”, të cilit nuk i pengon ta lërë të uritur ose ta vras popullin e tij. “Tash do të vendoset para testit me të cilin deri me tash nuk është përballur”, ka shtuar Trump. Më herët, lideri koreanojugor ka thënë se presidenti amerikan “është vetëm një plak me probleme mentale” dhe se “do ta paguaj shtrenjtë” kërcënimin që po ia bënë Pjong-jangut. Gjatë fjalimit në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, Trump të premten deklaroi se SHBA-të “do ta shkatërrojnë Korenë Veriore nëse është e nevojshme ta mbroj vetën dhe aleatet e saj”.

 

Kim Jong Un of North Korea, who is obviously a madman who doesn’t mind starving or killing his people, will be tested like never before!

 

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 22, 2017