Tërmeti, Blendi Fevziu: Shteti është gabim në çdo gjë!

Tërmeti, Blendi Fevziu: Shteti është gabim në çdo gjë!

373
0

I ftuar në emisionin “Mos i fol Shoferit” në RTV Ora, gazetari i njohur Blendi Fevziu ka treguar sesi e përjetoi ai tërmetin dhe të gjithë fajin për këtë fatkeqësi ia ka lënë shtetit shqiptar.

 

Blendi Fevziu: Nuk jam panikaxhi. E di se njeriu rrezikun mund ta ndeshë dhe mund ta përballë edhe në mes të rrugës edhe në mes të ditës dhe jo në vënde që janë të frikshme, punë sekondash mund të bësh një aksident. Mund të jesh nisur për diku në avion dhe nuk e përcakton dot rrezikun që mund të ndodhë .

 

Njeriu atë shtëpinë e ka garanci se mendon qe do e shesi për tu kuruar, për të shkolluar fëmijët dhe papritur nga babzia e disa ndërtuesve ato u kthyen në shuka letrash dhe aty kupton që gjithçka që t’i ke siguruar në jetë për 5, 10 vjet gjithë kursimi i jetës tënde që është derdhur në atë shtëpi, befas u mbush me plasaritje si pasojë e një babëzie.

Rudina Dembacaj: A duhet të denohet dikush?

Blendi Fevziu: Në mënyrë absolute, duhet të dënohet më shumë se sa dikush. Nëse ky shtet do donte të ishte serioz, historia e parë ishin 5 hotelet që u shembën, ishin me letra të parregullta. Shteti është gabim në çdo gjë.

 

Pra Blendi e konsideron shetitin si fajtorin kryesor për pasojat e tërmetit të 26 nëntorit.