Tërmet në Shqipëri/ Regjistrohen 4 lëkundje, ku ishte epiqendra e goditjes së...

Tërmet në Shqipëri/ Regjistrohen 4 lëkundje, ku ishte epiqendra e goditjes së fortë

543
0

Kater lekundje termeti ne kohe te ndryshme kane goditur sot Shqiperine. Një tërmet me magnitudë 4 ballë është regjistruar ne oret e para te mengjesit ne vendin tone, pasuar nga nje tjeter ne pak sekonda distance. Me pas rreth asaj zone eshte regjistuar nje tjeter goditje, nderkohe qe gjate nates rreth ores 01:38 jane resgjistruar lekundje termeti. Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit ben me dije se termeti me magnitude 4 eshte regjistruar 9 kilometra në veri të Ersekës. I pari ka qene rreth ores 01:38, me magnitude 2.1, 13 kilometer ne Perendim te Ersekes. Me pas, eshte regjistruar nje tjeter termet ne oren 05:32 te mengjesit te sotem me magnitude 2.3. dhe pas tij, nje tjeter me magnitide 4. Po sipas IGJEUM, nje tjeter goditje u regjistrua ne oren 06:10 minuta te mengjesit, 6.5 kilometer ne verilindje te Ersekes. me magnitude 2.3. Nderkohe qe raportohet se lëkundjet e tërmetit janë ndjerë edhe në Korçë dhe në Përmet.