Sot starton një tjetër Superligë e ngjashme si ajo Evropiane, merr edhe...

Sot starton një tjetër Superligë e ngjashme si ajo Evropiane, merr edhe bekimin e FIFA-s

92
0

Këtë të premte fillon Liga Afrikane e Futbollit në të gjithë kontinentin afrikan, projekti i garës mes klubeve më të mira të saj që ka lindur paralelisht me Superligën në Evropë dhe që, ndryshe nga kjo, ka mbështetjen e FIFA-s dhe konfederatës lokale, CAF. Në edicionin e tij të parë, i cili ka vonuar fillimin e tij deri më tani, tetë klube do të garojnë kundër njëri-tjetrit në një format me eliminim. Nga ky kontakt i parë duam që gara të jetë një ligë mes të gjithëve, siç është parashikuar edhe në Europë me Superligën. Promotori i Superligës Evropiane, A22, ka përdorur si argument për të mbështetur kompeticionin e ri që FIFA e mbështet turneun në Afrikë për të gjitha avantazhet që përfaqëson për klubet që marrin pjesë dhe si një atraksion në krahasim me garat e mëparshme.

Petro de Luanda, TP Mazembe, Enyimba, Simba, Al Ahly, Wydad, Mamelodi Sundoëns dhe Espérance do të luajnë në edicionin e parë. Domethënë, skuadrat më të suksesshme në Afrikë përballen me njëra-tjetrën në një kompeticion që do të zhvillohet nga 20 tetori deri më 11 nëntor, kur luhet ndeshja e dytë e finales. Ndeshja hapëse do të jetë Simba nga Tanzania kundër Al Ahly nga Egjipti.

Gianni Infantino, president i FIFA-s, ishte një nga promotorët kryesorë të krijimit të këtij turneu, sepse beson se mund t’i shërbejë rritjes së futbollit afrikan. Përkundrazi, FIFA, ashtu si shoqatat e tjera të rëndësishme, është kundër krijimit të një turneu të tillë në Evropë. Një kontradiktë që nga sot është tashmë reale dhe e prekshme.