Shërohuni në shtëpinë tuaj; 4 mënyra për të shpëtuar nga fryrja e...

Shërohuni në shtëpinë tuaj; 4 mënyra për të shpëtuar nga fryrja e barkut, ulcera në stomak dhe kapsllëku

423
0

 

Një kompresë e ngrohtë mund të lehtësojë ndjeshëm dhimbjen që përjetoni nga sindroma e zorrës së irrituar. Të dyja një ngrohës elektrik dhe gome (ose jastëk ngrohje) do të bëjnë punë. Asnjëherë mos vendosni një ngrohës direkt mbi lëkurë – duhet të ketë një shtresë rrobash për të shmangur një djegie.

 

 

-Soda e bukës funksionon sepse përmban bikarbonat natriumi me aftësi për të trajtuar refluksin e acidit. Ai neutralizon acidet në stomak dhe lehtëson simptomat e urthit për ca kohë.

 

Hidhni 1/4 lugë sodë buke në një gotë ujë dhe pijeni të gjithën. Mos harroni se nuk duhet të përzieni sode me medikamente të tjera për të paktën 2 orë. Ai ngadalëson shkallën me të cilën trupi juaj thith disa gjëra dhe, nga ana tjetër, mund të ndryshojë mënyrën e funksionimit të pilulave të tjera.

 

– Flini me kurriz: Të flini me barkun poshtë nuk është alternativa më e mirë kur stomaku juaj dhemb. Në këtë pozicion, fyti dhe stomaku juaj janë në të njëjtin nivel, dhe acidet në stomak mund të rrjedhin lehtësisht dhe të shkaktojnë urth. Ose uluni në shtrat kur nuk jeni duke fjetur ose përdorni një jastëk shumë të lartë gjatë natës.

 

 

 

-Zbusni dhimbjen e zorrëve me çajra të ndryshëm. Mentja konsiderohet të jetë i dobishëm për të përziera për shkak të mentolit në gjethet e tij i cili funksionon si një qetësues natyral i dhimbjes. Gjithashtu kamomill ka efekte qetësues dhe xhinxheri ka vetinë për të thithur lëndët ushqyese dhe për të leshur enzima që ndihmojnë në tretje.