Qeveria e re në Greqi, zbulohen emrat e ministrave

Qeveria e re në Greqi, zbulohen emrat e ministrave

313
0

Kyriakos Mitsotakis tashmë është kryeministri i ri i Greqisë. Edhe pse numërimi i kutive të votimit është drejt fundit, Mitsotakis dhe partia ‘Demokracia e Re’, deri tani kanë siguruar 158 deputetë në parlamentin grek, mjaftueshëm për të qeverisur vetëm pa koalicion me partitë e tjera. Sipas medias greke SKAI, Mitsotakis ka publikuar edhe emrat e mundshëm që do të përbëjnë kabinetin qeveritar.

Lista e parashikuar e kabinetit qeveritar:

Ministri i Zhvillimit: Adonis Georgiadis

Ministri i Energjisë: Kostis Hatzidakis

 

Ministri i Qeverisë Dixhitale: Kyriacos Pierakakis

 

Ministri i Rendit Publik dhe Migracionit: Michalis Chrysohoidis ose Angelos Syrigoos

 

Ministri i Financave: Christos Staikouras – Sekretari Shtetëror: Stelios Petsas

 

Sekretari i Shtetit për Marrëdhëniet Ekonomike: Giannis Kefalogiannis

 

Ministri i Brendshëm: Takis Theodorakos

 

Ministri i Turizmit: Olga Kefalogiannis

 

Ministri i Arsimit: Niki Kerameos Christos Tarantilis

 

Ministri i Punëve të Jashtme: Nikos Dendias ose Margaritis Schinas

 

Ministri i Mbrojtjes: Vasilis Kikilias ose Alkiviadis Stephanis

 

Ministri i Drejtësisë: Nikos Panagiotopulos

 

Ministri i Shëndetësisë: Kostas Tsiaras

 

Ministri i Transportit: Miltiadis Varvitsiotis ose Giannis Plakotakis

 

Ministri i Shëndetësisë: Kostas Tsiaras ose Vassilis Kontotsamanis

 

Kryetari i Dhomës: Kostas Tassoulas.