Probleme me gjumin? Ja çfarë duhet të bëni

Probleme me gjumin? Ja çfarë duhet të bëni

421
0

Sipas studimeve të ndryshme vit pas viti gjumi pakësohet ndërsa stresi shtohet dhe kjo është diçka për të cilën duhet të kujdeseni. Faqja e njohur “Bright Side” ka publikuar disa mënyra që do t’iu ndihmojnë të flini më të qetë.

 

1-Përpiquni të shtriheni në anën e majtë të trupit. Përmes këtij pozicioni stomaku dhe lëngjet e gastritit qëndrojnë poshtë ezofagut dhe kjo minimizon djegien e zemrës.

 

2-Duhet të konsumoni një gotë me lëng bananeje përpara se te flini. Merrni lëkurën e bananes ziejeni në ujë të valuar për 10 minuta. Më pas mund të hidhni dhe pak kanellë.

 

3-Qëndroni zgjuar nëse keni pagjumësi. Një studim ka zbuluar se individët me pagjumësi që qëndrojnë me sy hapur në shtrat bien më shpejt në gjumë se individët që e detyrojnë veten për të fjetur.

 

4-Mos mbani orë afër shtratit tuaj. Mos mbani orë afër shtratit pasi zhurma e tyre ndikon në gjumin tuaj.

 

5-Nisni të merreni me diçka nëse nuk keni gjumë. Nëse vazhdoni të jeni zgjuar edhe pas 20 minutash në shtrat, atëherë ngrihuni dhe merruni më ndonjë aktivitet.

 

6-Ndizni një qiri aromatik. Qirinjtë me aroma livandoje apo kamomili japin qetësi dhe relaksojnë mendjen tuaj.