Lëngjet natyrale që ulin kolesterolin dhe trigliceridet brenda pak minutash

Lëngjet natyrale që ulin kolesterolin dhe trigliceridet brenda pak minutash

331
0

Yndyra e depozituar në muret e arterieve, i ngurtëson ato dhe rrit rrezikun e vuajtjes nga problemet e zemrës. Parandalimi më i mirë është të ndjekësh një mënyrë jetese të shëndoshë, të ushtrohesh dhe të përdorësh një dietë të shëndetshme.

Ka disa lëngje natyrore që ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe triglicerideve në gjak. Përbërësit e tyre shumë kalorikë përmbajnë përbërësit e duhur të aftë për të bashkëpunuar në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Nutricionistët rekomandojnë konsumimin e të paktën 15 gram fibra në ditë, mundësisht të tretshëm, të aftë për të absorbuar yndyrnat dhe sheqernat. Bishtajoret, frutat dhe perimet janë burime të pasura me fibra.

Lëng angjinareje. Për të përgatitur këtë nevojitet zemra e një angjinareje të gatuar në avull, dy gjethe selino, një thelbi hudhër dhe një gjysmë gotë uji. Përziejini të gjithë përbërësit bashkë dhe piheni dy herë në ditë për të rregulluar kolesterolin dhe presionin.

Lëng me panxhar dhe fruta të kuqe. Për këtë ju nevojitet një panxhar, 2 luleshtrydhe, një grusht boronica, lëngu i dy portokajve dhe një lugë tërshërë. Pastroni panxharin dhe frutat e kuqe dhe përziejini së bashku me përbërësit e tjerë. Piheni esëll në mëngjes. /Revista Psikologjia/