Ja pse duhet të konsumoni një lugë qiqra në ditë

Ja pse duhet të konsumoni një lugë qiqra në ditë

60
0

 

Qiqrat janë burim i pasur i fibrave, përmbajnë karbohidrate, yndyrna të shëndetshme dhe shumë vitamania e minerale të tjera.

Ato janë një nga bishtanjoret më të hershme të kultivuara, që datojnë që nga periudha neolitike para-qeramikës.

Po ju tregojmë efektet pozitive që ka konsumimi i qiqrave në shëndetin e njeriut:

Kocka më të shëndetshme

Humbje peshe

Ulni nivelet e sheqerit në gjak

Lëkurë më e mirë

Tretje më e mirë

Rritja më e mirë e flokëve

Ulja e presionit të gjakut dhe përmirësimi i shëndetit të zemrës

Shëndeti i përmirësuar i syve

Përmirësimi i funksionit të trurit

Mbrojtja nga sëmundjet

loading...