Gjethja e mrekullisë: Lufton pagjumësinë, presionin e lartë të gjakut, diabetin dhe...

Gjethja e mrekullisë: Lufton pagjumësinë, presionin e lartë të gjakut, diabetin dhe mpiksjen e gjakut

2227
0

Në këtë rast, ne do të flasim për një lule të veçantë, e cila shpesh përdoret si aromë për të shijuar ushqime të caktuara, të tilla si pulë ose makarona, ajo është dafina. Siç rezulton, kjo nuk është vetëm një erëz e mirë, ajo ndihmon trupin tonë në kurimin e disa sëmundjeve.

Dafina është një gjethe që mund të konsiderohet e zakonshme, nuk është shumë e vështirë të gjendet dhe mund të blihet lehtë në një dyqan ushqimor ose në treg, prandaj është e nevojshme të dimë gjithçka që mund të përfitojmë prej saj.

Gjethet e dafinës përdoren kur kemi :

– Dobësi dhe energji të ulët

-Ciste

-Spasma

– Simptoma të menstruacioneve

– Dhimbje koke dhe migrenë

-Artrit

-Depresion

-Problemete e nervit shiatik

– Infeksione të lëkurës

– Mostretje dhe gazra

– Mbajtja e lëngjeve

– Kontraktimet në muskujt dhe nervat

Mënyra për të përfituar nga secila nga përfitimet që mund të ofrojë kjo gjethe është e thjeshtë, vetëm duhet të filloni të pini një çaj nga këto gjethe në mënyrën e mëposhtme:

-30 gram dafinë (gjethe të thata)

-Uji

Vloni ujë dhe shtoni gjethet e thata, duke e lënë të ziejë për disa minuta, pastaj hiqeni nga nxehtësia, mbulojeni dhe lëreni të pushojë derisa të ftohet. Së fundi, duhet të shtypni përzierjen dhe ta shërbeni. Nëse dëshironi, mund të përdorni sheqer. Është e mira ta pini këtë çaj në mëngjes dhe natën para gjumit.

Përfitime të tjera:

– Gjethet e dafinës na ofrojnë një dozë të mirë të vitaminave A, C, magnez, kalcium, mangan, kalium dhe hekur.

– Gjethet e dafinës zbut dhimbjet e trupit. Kur jeni shumë i lodhur unë sugjeroj që të gatuani 5 gjethe daulle në 1 litër ujë dhe shtoni atë në ujë në vaskë, të marrë një banjë për rreth 15 minuta. Kjo lehtëson dhimbjet e muskujve dhe rinovon trupin.

– Gjethet e dafinës janë shumë të dobishme për të ndihmuar me dhimbjen e artritit. Për këtë përdoret vaji i dafinës në nyje që dhembin, dhe kjo do të ndihmojë në uljen e dhimbjes.

– Gjethet e dafinës kanë veti antibakteriale dhe antifungale. Përdorni një kompres të ngrohtë me infuzion të gjetheve të dafinës për të kuruar infeksionet e lëkurës.

– Gjethet e dafinës mund të përmirësojnë ndjeshmërinë e insulinës dhe janë të dobishme në rregullimin e sheqerit në gjak. Kjo e bën dafinën një barishte të shkëlqyer për ata që janë me diabet ose thjesht duan pak më shumë ndihmë për të mbajtur nën kontroll sheqerin në gjak.

– Gjethet e dafinës ndihmojnë në tretje, duke eliminuar fryrje dhe dhimbje barku. Ndihmon njerëzit që kanë ulcerat e stomakut.

– Konsumi i Gjethet e dafinës në çaj mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave të kollës, ftohjes, gripit ose infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Për këtë, merrni një filxhan çaj nga gjethet e dafinës çdo ditë dhe aplikoni fasha të ngrohta në gjoks me një infuzion të gjetheve të dafinës.

– Një infuzion i gjetheve të dafinës mund të përdoret gjithashtu si një pije në flokë për të zhdukur zbokthinë.