Gafa me himnin kombëtar: Gabim i patolerueshëm, ndjesë e sinqertë

Gafa me himnin kombëtar: Gabim i patolerueshëm, ndjesë e sinqertë

201
0

Presidenti i Francës Emmanuel Macron i ka përcjellë një mesazh kryeministrit Edi Rama, duke kërkuar ndjesë për atë që ai e ka quajtur gabim të patolerueshëm të Federatës Franceze të Futbollit mbi ngatërrimin e himnit shqiptar!

Presidenti Macron ka vlerësuar reagimin e lojtarëve shqiptare dhe ka thënë se e konsideronte sidoqoftë të nevojshme, shprehjen e një ndjese të sinqertë. Kryeministri Rama e ka çmuar gjestin e Presidentit të Francës, duke e falënderuar atë për mesazhin e tij të ndjesës, pavarësisht se gafa e papranueshme është bërë nga Federata Franceze e Futbollit.

Sfida Francë-Shqipëri nuk ka nisur normalisht mbrëmjen e kaluar, pasi një problem ka shoqëruar Kombëtaren kuqezi, teksa organizatorët nuk kanë pasur gati “Himnin e Flamurit” duke luajtur himnin e Andorres, rivali i “gjelave” ditën e martë, duke krijuar një situatë të paprecedentë në futbollin modern.