Dhjetë mënyra të thjeshta për të qenë të lumtur

Dhjetë mënyra të thjeshta për të qenë të lumtur

111
0

Lumturia është një gjë kaq konfuze, sa më shumë të përpiqemi ta gjejmë atë, aq më e ndërlikuar mund të bëhet. Dikur mendoja se lumturia do të më priste sapo të arrija “perfektin” dhe, çuditërisht, nuk arrita asnjërën. Lumturia është përkufizuar si gjithçka, nga pranimi i jetës si ajo që është deri te ndjenja e kënaqësisë, ndjenja e lidhjes, arritja e gjërave, të qenit në rrjedhë, kalimi i kohës me familjen, të qenit në natyrë, ose siç tha një i ftuar: “Lumturia shpesh nuk ndodh. eja me një buzëqeshje, por duke e ditur që po jetoj në të vërtetën.” Si do t’i përgjigjeshit pyetjes: si e përcaktoni lumturinë?

 

 

Me lumturinë që do të thotë diçka kaq e ndryshme për secilin prej nesh, si mund të gjejmë mënyra të thjeshta për ta ndjerë më shumë atë? Për qëllimet e këtij artikulli, unë po e përkufizoj “të lumturin” si një ndjenjë gëzimi, dashurie dhe habie! Këtu janë disa këshilla të thjeshta për të marrë më shumë nga kjo.

 

 1. Jini të mirë me veten dhe flisni me veten si një mik. Është e vështirë të ndihesh i lumtur kur dikush është i keq me ty gjatë gjithë kohës, dhe më shpesh se dikush je ti. Kritiku im i brendshëm i çuditshëm pëlqen të më thotë se të gjithë të tjerët janë më të mirë se unë dhe e gjithë puna ime në fund do të dështojë. Ajo mund të jetë një kurvë e tillë dhe unë duhet ta sfidoj atë zë çdo ditë për t’u siguruar që ajo është e sjellshme. Një këshillë e mirë për t’ju ndihmuar t’i ktheni ato vetë-fyerje është të përdorni metodën “The Work” të Byron Katie. Pas çdo mendimi negativ për veten tuaj, si p.sh. “Unë nuk jam mjaftueshëm”, “jo mjaftueshëm bukur”, “jo mjaftueshëm i suksesshëm”, “jo mjaftueshëm, jo ​​aq mjaftueshëm”, ju lutemi bëni vetes pyetjet e mëposhtme:

 

 1. A është e vërtetë kjo?
 2. A mund të jem 100% i sigurt se është e vërtetë?
 3. Si më bën ky mendim të sillem, të mendoj apo të ndihem?
 4. Kush do të isha unë pa këtë mendim?

Pasi t’i kaloni këto pyetje, filloni të kuptoni se të gjitha mendimet tuaja vetëkritike NUK janë të vërteta dhe pa to, do të lundroni përreth si një re e lumtur që shijon jetën.

 1. Mos besoni gjithçka që ju vjen në kokë. Kjo vijon nga këshilla e fundit për të qenë i mirë me veten, por unë dua ta përsëris këtë pikë përsëri, pasi është kaq e rëndësishme. Truri juaj gënjen gjatë gjithë kohës. Njerëzit kanë një paragjykim negativ 80%, kështu që është normale të supozojmë më të keqen përpara se të mund të shohësh ndonjë pozitive. Trurit tuaj i pëlqen të gënjejë për t’ju mbrojtur, por mirësia dhe mendimet e dhembshurisë janë një mburojë shumë më e mirë mbrojtëse në planin afatgjatë. Uluni dhe shkruani një listë të përditshme të gjërave që ju pëlqejnë tek vetja. Rendisni pikat tuaja të forta dhe cilësitë që admironi tek vetja dhe mos harroni t’i referoheni kësaj liste kur zëri i poshtër nga brenda përpiqet t’ju tregojë ndryshe.
 2. Lëvizi trupin. Ndjejmë se është praktikisht e pamundur të “mendosh rrugën tënde për të dalë nga një problem”; megjithatë, unë besoj se në fakt është e mundur të “lëvizësh rrugën tënde nga një problem”. Më lejo të shpjegohem. Mendimet negative dhe të shqetësuara largojnë gëzimin kaq shpejt dhe është shumë e lehtë të humbasësh në një spirale mendimesh kritike. Herën tjetër që mendja juaj të fillojë të shtypë lojën në mbingarkimin e muhabeteve negative, ndaloni së dëgjuari zërin e tmerrshëm brenda duke lëvizur trupin tuaj. Më pëlqen të vë pak muzikë dhe të bëj një festë kërcimi pesëminutëshe vetë, ose nëse nuk mund të bëj boogie, bëj këto “mikro energji” siç dua t’i quaj. Thjesht duke relaksuar shpatullat e mia, duke u ulur lart, duke e kthyer kokën pas dhe duke buzëqeshur si një mace Cheshire, Unë filloj të bio-hak mendjen time. Trupi juaj po dërgon vazhdimisht mesazhe në mendjen tuaj, kështu që duke ndryshuar qëndrimin tuaj në një qëndrim që mashtron mendjen të mendojë se jeni i lumtur (si më sipër), është një mënyrë vërtet e thjeshtë për të krijuar energji të re dhe mendime të freskëta së bashku me të. Ashtu siç shkroi Ajnshtajni, “Ne nuk mund t’i zgjidhim problemet tona me të njëjtin nivel të të menduarit që i krijoi ato.”
 3. Filloni një dietë me përmbajtje. Çfarë lloj përmbajtjeje po konsumoni në baza ditore? Ekziston një përmbajtje ushqyese që ju bën të ndiheni mirë pasi e keni konsumuar, dhe ka përmbajtje të pashëndetshme të ushqimit të padëshiruar që ju bën të ndiheni të mbingarkuar dhe të varur. Nga momenti që zgjoheni, ku po kërkoni? Çfarë jeni duke lexuar? Çfarë jeni duke dëgjuar? Unë kam unfollowed shumë llogari që nuk më bëjnë të ndihem mirë dhe kam ndjekur ato që më bëjnë të shfaqem me energji. Gjeni podkaste, artikuj dhe llogari që i shtojnë vlerë jetës suaj. Ti jeton vetem nje here.
 4. Dilni jashtë dhe bëni një shëtitje të përditshme. E thjeshtë por efektive! Kohët e fundit kam ndërruar meditimin tim ulur me një meditim të shkurtër ecjeje ose vrapimi dhe po e përqafoj ndryshimin. Dalja jashtë në dritën e ditës është kritike për nivelet tuaja të vitaminës D, të cilat janë jashtëzakonisht të dobishme në rritjen e humorit dhe imunitetit tuaj. Është kaq e lehtë këto ditë, kur kaq shumë janë #WFH të qëndrojnë të mbërthyer brenda të lidhur me zinxhirë me emailet tuaja, por mos lejoni që laptopi t’ju burgos. Dilni jashtë gjatë orëve të ditës për të marrë dozën tuaj të lumturisë.
 5. Telefononi një mik. Vetmia është më problematike se kurrë më parë me COVID që ndan njerëzit nga të dashurit e tyre, por distancimi social nuk duhet të nënkuptojë distancim emocional. Për të qenë të lumtur, duhet të jeni të lidhur! Sigurohuni që jeni duke kontrolluar rregullisht në komunitetin tuaj. Kohët e fundit kam marrë një telefonatë nga një mik, të cilin edhe në një botë normale zakonisht e shoh vetëm çdo gjashtë muaj apo më shumë. Ajo thirri blunë për të përshëndetur, dhe ishte shumë bukur të bisedoja me të. E lashë telefonatën duke u ndjerë aq mirënjohëse sa ajo më kontaktoi. Unë e admirova proaktivitetin e saj dhe tani dua të bëj të njëjtën gjë për dikë tjetër.
 6. Rituali juaj i kujdesit të lëkurës është më i rëndësishëm nga sa mendoni. Rutina juaj hidratuese mund të luajë një rol të madh në ndjenjën më të lumtur dhe mund të jetë një portë për të krijuar më shumë oksitocinë, një hormon kyç i lumturisë. Kur prekni veten, si masazhimi i një maske në lëkurën tuaj, kjo stimulon prodhimin e oksitocinës. Ritualet e kujdesit për lëkurën janë janë hapa të thjeshtë drejt lumturisë pasi ato janë momente të qeta vetëm për ju. Kohët e fundit kam qenë i fiksuar pas maskës së gjumit me hidra-terapi të Erno Laszlo-s, pasi është bërë një hap kyç në kthimin para gjumit.
 7. Flini një gjumë të mirë. Shkëmbi për më shumë gëzim, çudi dhe dashuri është të kesh energji të mjaftueshme të forcës së jetës për të menduar edhe “të lumtur”. E di që ndoshta po shkruaj gjëra që ju janë thënë tashmë njëqind herë, por pse të mos provoni të shkoni në shtrat një orë më herët për një javë dhe të shihni nëse kjo ndryshon mënyrën se si ndiheni? Kohët e fundit jam shtrirë në shtrat rreth 45 minuta më herët se zakonisht dhe po i shijoj shumë përfitimet. Mëngjeset janë më të lehta, ndihem shumë më pak i nxitur dhe kam më shumë energji për t’i bërë gjërat të nesërmen. Një këshillë e vogël e bukur për t’ju ndihmuar të flini më mirë është të shkruani një ditar mirënjohjeje përpara se të flini. Hulumtimet kanë gjetur që ata që shkojnë në shtrat me mendime më pozitive bien në gjumë më shpejt, flenë më gjatë dhe kanë një gjumë më cilësor. Mbani një bllok shënimesh dhe stilolaps pranë shtratit tuaj ose përdorni një aplikacion si Happy Not Perfect, i cili ka një përvojë të integruar “të qetësimit të gjumit” që përfshin një ditar mirënjohjeje së bashku me pesë ushtrime të tjera të shkurtra që mund të bëni para gjumit.
 8. Zvogëloni kohën para ekranit. Truri i zënë, i mbingarkuar nuk është i lumtur apo i gëzuar dhe nuk ka hapësirë ​​të mjaftueshme për t’u pritur me habi. Lëreni trurin tuaj të pushojë pa kohë teknologjike. Nxirrni një paketë letrash ose një lojë tavoline, ose humbni veten në një libër të mirë. Kur po shkruaja librin tim vitin e kaluar, u ndjeva më i lumturi që kisha pasur për një kohë të gjatë dhe arrita në përfundimin se një pjesë e madhe e kësaj duhet të ketë qenë për shkak të kohës së kaluar larg telefonit dhe teknologjisë sime. Ndërsa tani i jam rikthyer shumë një jete të mbushur me teknologji, megjithatë sigurohem që të planifikoj disa orë kohë pa teknologji çdo ditë.
 9. Mos harroni se “i lumtur” nuk është një gjendje e përhershme. Nëse po e lexoni këtë dhe nuk ndiheni aq të lumtur, atëherë kjo është në rregull. Dhe nëse po e lexoni këtë dhe ndiheni të lumtur, atëherë kjo është shumë mirë, por ju lutemi mos kini frikë nga largimi. Ashtu siç kalon koha, emocionet vijnë e shkojnë, dhe lumturia do të rrjedhë brenda dhe jashtë jetës suaj. Është e rëndësishme t’i kujtoni vetes se do të kthehet gjithmonë. Kjo është një gjë vërtet e bukur dhe qetësuese për t’u mbajtur mend.