Çfarë ndodhë kur hiqni dorë nga sheqeri

Çfarë ndodhë kur hiqni dorë nga sheqeri

480
0

Me rritjen drastike të obezitetit dhe kushteve të tjera të rrezikshme shëndetësore, nuk është çudi që sheqeri ka marrë një emër të keq. Studimet e reja kanë treguar se sa i fuqishëm është natyra shtesë e sheqerit dhe se si konsumi i rregullt mund të shkaktojë efekte të qëndrueshme dhe të dëmshme brenda trupit tuaj. Ndërsa studiuesit thonë se mund të zgjasë deri në gjashtë javë për ta zmbrapsur plotësisht zakonin tuaj të sheqerit, duke filluar procesin sot, do të filloni të ndjeheni menjëherë përfitimet. Këtu janë tre gjëra të mrekullueshme që do t’ju ndodhin kur të ndaloni të hani sheqer:

1) Përmirësim i energjisë

Mund të duket kundër-intuitive që sheqeri i lënë pas dore do të rrisë energjinë tuaj, veçanërisht kur i kemi parë të gjitha efektet që kanë karamele për fëmijët!

 

Konsumi i sheqerit në mënyrë të rregullt ndikon në aftësinë e trupit tuaj për të stabilizuar nivelin e sheqerit në gjak, duke shkaktuar lëkundje drastike në energjinë tuaj. Kur ndaloni të hani sheqer, trupi juaj do të funksionojë në mënyrë më efikase dhe nivelet tuaja të energjisë do të mbeten të qëndrueshme gjatë gjithë ditës.

 

2) Humbje Peshe

Industria e palestrës dhe dietës po lulëzon tani, dhe është e lehtë të kuptohet pse! Njerëzit kudo kërkojnë një rregullim të shpejtë për t’i hequr ato kilogramë të tepër që kanë.

 

Në vend të shpenzimit të parave, filloni duke hequr sheqerin nga rutina juaj e përditshme. Duke bërë këtë, dëshirat tuaja për ëmbëlsirat do të reduktohen, nivelet e urisë do të stabilizohen, dhe kilogramët  do të fillojnë të shkrihen!

 

3) Gjumi më i mirë

Nivelet e larta të sheqerit në gjak e ngatërrojnë trupin dhe e bëjnë gati të pamundur për të fjetur një natë të mirë, duke e bërë sheqerin shkakun e dytë kryesor të pagjumësisë. Duke i mbajtur nivelet e sheqerit të qëndrueshme me ushqim cilësor, trupi juaj do ta rregullojë ritmin e tij natyror, duke ju lejuar të bëni një gjumë të qetë.