20, 30, 40, apo 50 vjeç? Ja çfarë regjimi ushqimor duhet të...

20, 30, 40, apo 50 vjeç? Ja çfarë regjimi ushqimor duhet të mbani në varësi të moshës

391
0

Miti më i madh për të cilin shumica e njerëzve bien pre  është diçka e quajtur “dieta e përsosur” ekziston. Asnjë trup i njeriut nuk është i njëjtë dhe sigurisht, cila është dieta më e mirë për një person mund të mos jetë në të mirën e një tjetri.

 

Sidoqoftë, në varësi të moshës suaj, ekzistojnë disa artikuj ushqimorë që duhet t’i shmangni dhe të tjerët që duhet t’i përfshini në dietën tuaj ditore për të qëndruar të përshtatshme dhe të shëndetshëm.

 

Në adoleshencë: Në këtë fazë, trupi juaj po rritet dhe po zhvillohet për këtë arsye keni nevojë për shumë lëndë ushqyese. Nëse jeni në këtë grupmoshë, bëjeni zakon të hani mëngjes çdo ditë. Ju nuk duhet të hiqni dorë nga ushqimet tuaja të preferuara, por konsideroni të zvogëloni sasinë. Përfshini kalcium, proteina dhe ushqime të pasura me hekur në dietën tuaj.

 

Në të 20-t: Kur jeni në të 20-t, është koha të ndërroni zakonet tuaja për tu bërë më të shëndetshëm! Ndërroni patatet e skuqura me patate të ëmbla, çokollatën me qumësht për çokollatë të errët, kos në vend të akullores dhe konsumoni pulë të gatuar . Përfshini ushqime të pasura me yndyra omega-3 dhe acid folik në dietën tuaj, si zarzavate, bukë, makarona, arra, salmon dhe farat chia.

 

Në të 30-t: Për të mbështetur ndryshimet trupore që ndodhin gjatë kësaj moshe, përfshini ushqime që ndërtojnë muskuj dhe i bëjnë kockat më të forta në dietën tuaj. Artikujt e pasur me proteina si vezët, farat, arrat, produktet e sojës, gjoksi i pulës dhe quinoa janë miqtë tuaj. Qumështi dhe jogurti janë thelbësore për forcimin e kockave, por nëse është e nevojshme, merrni parasysh marrjen e kalciumit dhe proteinave.

 

 

 

Në të 40-t: Për të rregulluar nivelin e sheqerit në gjak dhe për të rritur metabolizmin tuaj, në këtë fazë, sigurohuni që të përfshini fibra në dietën tuaj. Ushqime si brokoli dhe patatet me lëkurë do t’ju japin lehtësisht këtë. Në vend që të porosisni, provoni të bëni vetë hamburger  të shëndetshëm në shtëpi. Artikujt e tjerë ushqimorë që mund të konsumoni janë sanduiçe të shëndetshme shtëpiake, produkte qumështi pa yndyrë dhe ton fruta dhe perime. Në çdo vakt, sigurohuni që të përfshini proteina.

 

 

 

Në të 50-t: Kur jeni në të 50-tat, duhet të ndërroni qumështin me qumështin e bajames dhe drithërat tuaja të rregullta me lloje që janë pa aromë dhe sheqer. Në vend të kësaj mund t’i shtoni mjaltë. Për të zvogëluar shenjat e plakjes, hani avokado, brokoli, boronica, arra dhe spinaq. Mollët mund t’ju ndihmojnë të ulni kolesterolin dhe të luftoni diabetin.