Shenjat e zodiakut sipas renditjes, sipas vitit dhe muajit. Shenjat e horoskopit...

Shenjat e zodiakut sipas renditjes, sipas vitit dhe muajit. Shenjat e horoskopit sipas muajve yjësitë e horoskopit sipas muajve

478
0

Çdo ditë dhe muaj i vitit korrespondon me një shenjë të zodiakut.

 

Secili ka “buburrecat” e veta në kokë. Dhe kushdo që tani jeton dhe jeton është padyshim një personalitet unik dhe i papërsëritshëm. Por ka një nuancë të vogël në të gjithë këtë teori për “unikalitetin e fateve” – ​​ky është gjithashtu “kalendari i tij i pazgjidhshëm”. Ky i fundit thjesht pohon, dhe duhet theksuar, jo pa arsye, se të gjithë njerëzit janë vëllezër: vëllezër në karakter, në mënyrën e të menduarit dhe në modelin e tyre të sjelljes. Këtu janë vetëm disa “vëllezër”, si të thuash, të afërm, ndërsa të tjerët janë kushërinj, apo edhe kushërinj të dytë. Ndoshta ia vlen të shikoni horoskopin sipas datave dhe muajve, dhe, më në fund, të kuptoni se kush është i afërm me kë …

 

Dashi. Datat e lindjes së përfaqësuesve: 21 Mars – 20 Prill. Motoja e shumicës së Dashit është: “Do të bëj si të mundem dhe si të dua. Nëse nuk dëshironi, mos shikoni. Por mos guxo të ndërhysh!”

 

Demi. Datat e lindjes: 21 Prill – 20 Maj. Slogani i të qenurit: “Nuk ka njerëz si unë në botë, por për shkak të kësaj nuk e njoh pikëllimin …”

 

Binjakë. Datat e lindjes: 21 maj – 20 qershor. Ligji me të cilin jetojnë pothuajse të gjithë Binjakët: “Tani do të bëj gjithçka për të pushuar nesër. Dhe kur të pushoj, do të ribëj gjithçka të pastër.

 

Nje luan. Datat e ditës së emrit: 23 korrik – 22 gusht. Algoritmi klasik i sjelljes: “Ejani, shikoni përreth … dhe bëhuni qendra e universit”

 

Virgjëresha. Datat e zhvillimit: 23 gusht – 23 shtator. Këtu nuk është aq e thjeshtë. Së pari, pothuajse të gjithë Virgjëreshat janë pedantë dhe, duke mos duruar rrëmujën në vogëlsira, ata përpiqen të “ndërtojnë të gjithë për veten e tyre”. Por, së dyti, Virgjëreshat, si askush tjetër, mund të “ndryshojnë për hir të lumturisë”. Pra, pedantria, ka shumë të ngjarë, do të zhduket, nëse një gjysmë e dytë e denjë takohet në rrugën e një përfaqësuesi të kësaj shenje.

Akrepi. 24 tetor – 21 nëntor. Motoja është e thjeshtë: “Do të shkoj dhe do të rregulloj veten. Por unë do ta bëj atë vetëm për veten time … ”

 

Bricjapi. Viti i vjetër dhe “e vjetër Viti i Ri»: 22 dhjetor – 19 janar. Hobi: “Punoni, punoni dhe punoni pak më shumë …”

 

Ujori. 20 janar – 19 shkurt. Këta individë jetojnë “me ritëm” dhe janë pothuajse gjithmonë gati për një sukses.

 

Peshku. 19 shkurt – 20 mars. Slogani: “Unë dua – notoj djathtas, dua – majtas, dua – qëndroj ende”.

 

Sot, astronomët përdorin 4 kalendarë të ndryshëm të Zodiakut: Horoskopi Kinez, zodiaku tropikal, sidereal – numëron dymbëdhjetë yjësi dhe një zodiak krejt i ri astronomik, që nënkupton praninë e 13 shenjave të zodiakut. Në këtë material, ne do të shikojmë shenjat e Zodiakut sipas muajve dhe datave me një përshkrim të parametrave të tyre dhe një tabelë.

 

Pasqyrë e shenjave tradicionale të zodiakut

Në astrologjinë klasike, ka gjithsej dymbëdhjetë shenja të Zodiakut, secila prej të cilave i caktohet një personi bazuar në datën e lindjes së tij – me fjalë të tjera, vendndodhjen e Diellit në një nga yjësitë në atë moment në kohë.

 

Me gjithë këtë, sfera qiellore (e përfaqësuar me kusht si një rreth) ndahet në dymbëdhjetë sektorë, secili është i barabartë me 30 gradë. Këta sektorë korrespondojnë me muajt e vitit kalendarik, dhe rrjedhimisht me shenjat e Zodiakut.

 

Dashi sundohet nga Marsi. Planeti i kuqërremtë e bën Dashin të fuqishëm, aktiv, iniciativ, të guximshëm, atletik, por edhe brutal dhe keq.

Demi ndihmohet nga Venusi. Planeti i bukurisë u jep kafshëve shtëpiake një pamje të bukur, dëshirë për bukuri, estetikë, dashuri dhe para.

Binjakët udhëhiqen nga Mërkuri. Ai i ndihmon ata të jenë të shoqërueshëm, thjesht të studiojnë, të kenë aftësi të shkëlqyera mendore dhe gjithashtu u jep atyre një lloj aftësie.

Kanceri – mbrojtësi i tij është Hëna. Konkretisht, nën ndikimin e dritës së natës, Gaforret janë kaq të ndryshueshëm, të hapur, të prirur për komoditete në shtëpi dhe lidhje të ngjashme.

Luani krenar ruhet nga vetë Dielli. Drita e ditës i jep kafshës së tij aftësinë për të vetë-shprehur, kreativitet, famë, famë dhe udhëheqje.

Virgjëresha është nën mbrojtjen e Mërkurit. Për shkak se Virgjëresha është e shoqërueshme, ajo thjesht krijon lidhje, studion mirë.

Peshorja drejtohet nga Venusi. U pëlqen çdo gjë e bukur, kërkojnë dashuri dhe kanë nevojë të madhe për të mirat materiale.

Shenjti mbrojtës i Akrepit është Plutoni. Planeti është i lidhur me transformimin, dyshimin, epshin për pushtet, forcën dhe intensitetin.

Shigjetari drejtohet nga Jupiteri. Një planet i fuqishëm i jep Shigjetarit të menduarit filozofik, një mall për bollëk, fisnikëri, udhëtime dhe patronazh.

Bricjapi – i mbrojtur nga fuqia e Saturnit. Sepse ai është një durim serioz, i strukturuar, i disiplinuar.

Ujori udhëhiqet nga Urani. Urani i bën Ujorët të pavarur, të përmbajtur, të paanshëm, të ftohtë dhe të papritur.

Peshqit – i ruajtur nga Neptuni. Kjo është arsyeja pse ata duan të ëndërrojnë, fantazojnë aq shumë, ata janë të prirur ndaj misticizmit, spiritualitetit dhe sakrificës.

 

Tipar i shenjave të zodiakut

Dashi (21/03 – 20/04)

Ndryshon në aktivitet dhe ndërmarrje. Mund të bëhet pionier në çdo fushë të jetës. Ka një karakter pasionant dhe me vetëbesim. Do të justifikojë se ka të drejtë, edhe nëse ka argumente të parëndësishme për të kundërtën.

 

Dashi dallon gjithashtu padurimin, por edhe vendosmërinë. Ata kurrë nuk do të mendojnë për një kohë të gjatë para se të bëjnë diçka, por do ta marrin dhe do ta bëjnë. Temperamenti i tyre i ndihmon ata të pushtojnë lartësi të ndryshme. Ata nuk janë mësuar të dorëzohen përballë vështirësive.

 

Njerëzit e Dashit janë në thelb të pakompromis. Ata përmbushin ëndrrat dhe dëshirat e tyre pa u kujdesur për dëshirat e të tjerëve. Ata janë egoistë, por pozitivë dhe të sinqertë. Me përvojën aktuale, ata mësojnë të dëgjojnë më shumë të tjerët.

 

Demi (21 Prill – 21 Maj)

Përfaqësuesi i plejadës Demi dallohet nga qetësia, qetësia dhe maturia. Nuk i pëlqen nxitimi, është mësuar të veprojë me maturi dhe në mënyrë të barabartë. Prandaj, ai shpesh merr një rezultat të matur në cilëndo nga sferat e jetës së tij.

 

Demi tërhiqet shumë nga çdo gjë e bukur: bukuria, arti në forma të ndryshme.

 

Për shkak të prakticitetit natyror, Demi bëhen pronarë të mirë, ata mund të mbledhin fonde për çdo blerje të madhe.

 

Përveç kësaj, Demi janë natyra shumë sensuale. Ata janë të çmendur për ushqimin e shijshëm, rrobat e bukura, komoditetet dhe mallrat prezantuese. Gjithashtu, njerëzit e Demit kanë një mall për kreativitet.

 

Binjakët (22.05 – 21.06)

Binjakët janë studiuesit kryesorë në të gjithë zodiakun. Informacioni kapet prej tyre në fluturim, ata vazhdimisht dinë gjithçka për të gjithë. Ata me të vërtetë pëlqejnë të mësojnë diçka të re, sepse falë kësaj ata lehtësojnë mërzinë, plus rimbushin bagazhin e tyre të njohurive.

 

Binjakët janë komunikues të mirë, ata mund të vazhdojnë çdo bisedë. Ata ndryshojnë në mirësjellje, dashamirësi, bëhen miq të lezetshëm. Por ata kanë një pengesë – ata janë të prirur ndaj luhatjeve të nxehta dhe të shpeshta të humorit.

 

Sado i vjetër të jetë një person i tillë, shpirti i tij është vazhdimisht i ri, dhe ai vetë është i mbushur me kuriozitet dhe entuziazëm. I pëlqen diskutimet e gjata në telefon dhe kryerja e korrespondencës në rrjetet sociale.

 

Kanceri (22.06 – 23.07)

Kanceri dallohet nga sensualiteti dhe impresionueshmëria. Dhe gjithashtu – kujdes dhe drojë, të cilat eliminohen me kalimin e viteve dhe përvoja përkatëse.

 

Gaforrja ka një nevojë shumë të theksuar për të shqetësuar dhe patronizuar dikë. Prandaj, njerëz të tillë bëhen prindërit më të përkushtuar dhe më të zellshëm, duke ditur në nivelin e intuitës se çfarë ka nevojë fëmija i tyre.

 

Gaforret veprojnë gjithashtu si nikoqirë të shkëlqyeshëm në “guaskën” e tyre. Ata me dëshirë i vendosin gjërat në rregull, krijojnë një atmosferë rehati dhe gatuajnë ushqime të shijshme. Dhe jo vetëm vajzat, por edhe burrat.

 

Të lindurit nën yjësinë e Kancerit janë të ndjeshëm dhe imagjinues. Prandaj, ata ndjejnë një mall për kreativitet, sepse është në të që ata mund të heqin qafe ndjenjat e grumbulluara. Gaforret mund të provojnë dorën e tyre në art në një mënyrë profesionale, por ata shpesh marrin rolin e kontabilistëve ose ndalen në një profesion tjetër “të besueshëm”. Dhe falë nevojës së tyre për kujdes, ata mund të bëhen mjekë.

 

Luani (24.07 – 23.08)

Luani zotëron fisnikërinë dhe mirësinë ndaj njerëzve të tjerë. Ai është mjaft i sigurt në vetvete dhe i pëlqen të tërheqë vëmendjen te vetja. Luani nuk zihet nën sytë e interesuar, por lahet në admirimin e të tjerëve.

 

Pamja për një person të tillë luan një rol të madh. Ai zgjedh veshje elegante dhe elegante që mund ta dallojnë atë nga masa gri. Vajzat luaneshë duan të përdorin kozmetikë.

 

Luani dallon gëzimin, por ata janë shumë të zemëruar me kritikat. Është më e lehtë për ta nëse të tjerët heshtin për të metat e tyre sesa t’i deklarojnë hapur. Edhe pse Luanët pëlqejnë të kritikojnë të tjerët.

 

Pavarësisht se çfarë, Leo, për shkak të karakterit të tij të ngrohtë dhe miqësisë, vazhdimisht bëhet i preferuari në çdo shoqëri. Ata janë miq me të, sepse është i ndërgjegjshëm dhe i hapur. Pa mend nga argëtimi dhe festat.

 

Dashuria luan një rol shumë domethënës në jetën e Luanit. Nuk ka gjasa që një person i tillë të ndihet i lumtur nëse nuk është i dashuruar me dikë. Për lumturi të plotë, ai ka nevojë të përjetojë këtë ndjenjë të bukur.

 

Virgjëresha (24.08 – 23.09)

Virgjëresha është standardi i punës së palodhur dhe efikasitetit. Një person i tillë nuk mund të jetojë pa rregull dhe metodë, ai duhet të përmbushë qartë dhe rreptësisht detyrat e tij në parim. Kaosi thjesht do ta fusë Virgjëreshën në një panik të vërtetë.

 

Përfaqësuesi i kësaj shenje të Zodiakut dallohet nga një mendje e zhvilluar analitike, prandaj aktiviteti shkencor po i afrohet. Edhe pse, nga ana tjetër, Virgjëresha mund të zgjedhë vetë sferën e veprimtarisë ku duhet të punojë me duart e saj.

 

Burri i Virgjëreshës i merr të gjitha detajet me shumë kujdes. Ajo me siguri do të shohë praninë e një grimce pluhuri në kostum ose një pikë vere të derdhur në tryezë. Pastërtia dhe rendi i patëmetë mbretërojnë vazhdimisht në banesën e Virgjëreshës, sepse zemra e saj thjesht do të copëtohet nga pamja e pluhurit dhe e gjërave të shpërndara kudo.

 

Virgjëresha karakterizohet nga përmbajtja – ajo nuk është simpatike ndaj gjithçkaje që bie në sy: rroba, sjellje ose objekte. Ata janë vazhdimisht të tronditur thellë nga vulgariteti.

 

Një tipar tjetër i zakonshëm i Virgjëreshës është pasioni për të kritikuar jo vetëm veten, por edhe njerëzit e tjerë, si dhe për të vendosur standarde shumë të larta në lidhje me ta.

 

Peshorja (24.09 – 23.10)

Peshoret janë diplomatikë dhe kanë një apel personal. Njerëz të tillë nuk mund të durojnë grindjet dhe situatat e konfliktit, thjesht duke adhuruar botën me harmoni. Për këtë arsye, ata mund të bëjnë një marrëveshje nëse duan të mbajnë gjëra të shkëlqyera me të tjerët.

 

Peshorja pëlqen të flasë dhe të jetë në një shoqëri emocionuese. Me gjithë këtë, ata përpiqen të ruajnë drejtësinë dhe paanshmërinë, shpesh i përmbahen neutralitetit në çështjet e diskutueshme.

 

Peshorja gjithashtu pëlqen shumë çdo gjë të bukur – ata janë thjesht të çmendur pas gjërave të bukura dhe veshjeve me stil. Ata janë shumë të shqetësuar për pamjen e tyre, përpiqen të kujdesen. Dhe, sigurisht, ata përpiqen për art, shijojnë filma, muzikë dhe foto jo të këqija.

 

Përfaqësuesit e kësaj plejade shijojnë procesin e dhënies dhe marrjes së dhuratave. Në veçanti, ata janë të kënaqur të zgjedhin dhurata për familjen dhe miqtë e tyre.

 

Akrepi (24.10 – 22.11)

Njerëzit e Akrepit dallohen nga vendosmëria dhe energjia, si dhe pasioni në të gjitha shenjat e tij. Nëse punojnë, atëherë japin 100% në punë. Nëse ata adhurojnë dikë, atëherë me gjithë zemër. I tillë temperamenti i tyre shkakton dashuri ose urrejtje për ta – por kurrë indiferencë.

 

Akrepat vazhdimisht përpiqen të krijojnë thelbin. Nëse atyre u fshihet diçka, ata do të bëjnë çdo përpjekje për të zbuluar të vërtetën. E nëse në punë u është besuar një detyrë e vështirë, nuk do të qetësohen derisa të arrihet rezultati.

 

Së bashku me këtë, Akrepi bën dallimin midis sensualitetit dhe ndjeshmërisë. Ata thjesht vrenjten, edhe pse nuk e tregojnë atë gjatë gjithë kohës. Por ata do ta kujtojnë atë që i ofendoi përgjithmonë dhe kur t’u krijohet rasti, do ta shpërblejnë plotësisht.

 

Përveç kësaj, mashkulli Akrep dallohet nga mprehtësia, ai i ndjen në mënyrë të përsosur ata që e rrethojnë dhe thjesht dallon se ku është e vërteta dhe ku është herezia. Është pothuajse e pamundur ta mashtrosh atë, sepse pothuajse të gjithë Akrepat bëjnë psikologë të mirë.

 

Shigjetari (23.11 – 21.12)

Shigjetari është një person idealist, i pavarur dhe liridashës. Njerëz të tillë janë shumë xhelozë për lirinë e tyre. Atyre nuk u pëlqen kur situata zhvillohet në atë mënyrë që bie mbi ta shumë përgjegjësi ose duhet të krijojnë diçka pa dëshirë.

 

Shigjetarët gjithashtu përpiqen vazhdimisht për të vërtetën, edhe kur do të ishte më mirë që pjesa tjetër të ngushëllohej me gënjeshtra të ëmbla. Përfaqësuesi i kësaj shenje të Zodiakut nuk i duron dot thashethemet, nënkuptimet dhe intrigat pas shpine, sepse ruan një sjellje të drejtpërdrejtë dhe të ndërgjegjshme.

 

Shigjetarët gjithashtu duan të udhëtojnë, të mësojnë vende të ndryshme me zakonet dhe kulturën e tyre. Ata gjithashtu kënaqen me procesin e të mësuarit. Ata dallohen nga kurioziteti dhe duan të dinë gjithçka për të gjithë për të kuptuar më mirë strukturën e botës.

 

Shigjetari vlerësohet shumë nga miqtë e tyre për shkak të mikpritjes, drejtpërdrejt, entuziazmit dhe parimeve më të larta morale.

 

Bricjapi (22 dhjetor – 22 janar)

Përfaqësuesit e shenjës së zodiakut Bricjapi dallohen nga zell, këmbëngulje dhe zell. Individë të tillë, që nga fëmijëria, vendosin synime përpara vetes, të cilat gradualisht i arrijnë.

 

Bricjapët janë të mërzitur nga nxitimi, u pëlqen të arrijnë lartësitë e tyre në heshtje, në mënyrë të barabartë, por së bashku me këtë, ata shpesh e gjejnë veten përpara rivalëve të tyre, të cilët kanë harruar detajet themelore me nxitim.

 

Bricjapët janë gjithashtu mjaft të dhënë pas planifikimit. Ata duan të pikturojnë jetën e tyre me orë dhe janë të prirur për aktivitete organizative.

 

Herë pas here mund të duket se Bricjapi është një person i ftohtë dhe i pandjeshëm, i zënë vetëm me biznes. Por në realitet, kjo nuk është absolutisht kështu. Bricjapët janë thellësisht të interesuar për familjen dhe miqtë e tyre.

 

Por, kujdesi i Bricjapit nuk është absolutisht i njëjtë me, për shembull, kujdesi i Gaforres. Ai nuk do të sillet shumë sensualisht ose nuk do të tregojë dhembshuri. Por menjëherë ai do të ofrojë ndihmën e tij praktike për ju. Për ta bërë më të qartë, nuk ka gjasa që bashkëshorti Bricjapi t’i rrëfejë një herë në ditë dashurinë zonjës së tij, por veprimet e tij do të flasin vetë.

 

Bricjapi ka një sjellje të përmbajtur dhe disi të kufizuar. Me kalimin e viteve, ai fillon të hapet pak, largohet nga ftohtësia e tepërt dhe bëhet shpirtërisht më i ngrohti.

 

Ujori (21.01 – 19.02)

Ujori është një person shumë unik dhe i pavarur. Ai nuk i duron dot konventat dhe është vazhdimisht në ritmin e arritjeve ekstreme shkencore dhe teknologjike. Ai është gjithashtu i apasionuar pas shkencave sociale, dëshiron të kuptojë se cilat ligje ndikojnë në shoqëri.

 

Ujorët ndryshojnë në objektivitet. Ata mund të shkëputen nga ndjenjat dhe përfaqësimi i tyre personal dhe të vlerësojnë veprimet realisht dhe objektivisht. Pjesa tjetër e njerëzve nuk e kuptojnë sjelljen e tyre të tillë, sepse ata vetë nuk kanë një dhuratë të ngjashme.

 

Ujorët nuk durojnë dot të komandohen. Ata kanë vizionin e tyre për çdo çështje dhe vetëdijen se si të sillen. Shpesh ata nuk futen në debate, duke dëshmuar se kanë të drejtë, por thjesht veprojnë siç e shohin të arsyeshme.

 

Përfaqësuesit e kësaj plejade kanë një mendje shumë të zhvilluar. Jo më kot pothuajse të gjithë shkencëtarët bëhen Ujorë. Me gjithë këtë, personalitete të tilla bëjnë përshtypje me origjinalitetin e tyre. Atyre u pëlqen çdo gjë e pazakontë – nga rrobat tek blerjet e pazakonta. Është shumë e vështirë të kuptosh këta njerëz, sepse ata janë të paparashikueshëm dhe duan të mahnitin dhe të tronditin.

 

Peshqit (20.02 – 20.03)

Peshqit janë të dhembshur, të ndjeshëm dhe ëndërrimtarë. Ata zotërojnë zhvillimin e tyre Bota e brendshme, e cila është e mbushur me mbresa, sepse u pëlqen të shikojnë filma të denjë për vëmendje, dhe në përgjithësi, pa një mendje nga arti.

 

Me gjithë këtë, njerëzit e Peshqve ndryshojnë në një karakter shumë të ndryshueshëm. Ata mund të jenë ose pasivë, letargjikë, melankolikë, por papritur, papritur, shndërrohen në energjikë, të përpiktë dhe të aftë. Që puna e tyre të jetë efektive, ata kanë nevojë për një burim frymëzimi.

 

Njerëzit-Peshqit karakterizohen nga fisnikëria dhe dhembshuria, kjo është arsyeja pse ata ofrojnë lehtësisht ndihmën e tyre për këdo që ka nevojë. Individë të tillë pëlqejnë të marrin pjesë në organizata të ndryshme bamirëse, për të bërë qëllimin e vullnetarëve.

 

Natyrisht, e gjithë kjo është shumë e mirë, por në disa raste, sakrifica e ngjashme e Peshqve është e mbushur me shpërbërjen e tyre në të tjerët, kur ata fillojnë të jetojnë me dëshirat, nevojat dhe gëzimet e njerëzve të tjerë. Që kjo të mos ndodhë, është e rëndësishme që Peshqit të jenë në gjendje të ruajnë personalitetin e tyre.

 

Zakonisht, Peshqve nuk u pëlqen të kritikojnë të tjerët. Ata kanë një botëkuptim kaq të gjerë saqë përballojnë lehtësisht çdo çudi dhe veçori të njerëzve të tyre të dashur. Për shkak të kësaj, ata frymëzojnë dashuri nga miqtë e tyre.

 

Tani e kuptoni se në cilën sekuencë shpërndahen shenjat e Zodiakut sipas muajve. Nëse doni të mësoni edhe më interesante rreth yjësitë e zodiakut- shikoni videon e mëposhtme:

 

Astrologjia si shkencë i ka rrënjët thellë në antikitet dhe kjo shkakton respekt të pakushtëzuar, sepse mijëra breza njerëzish kanë konfirmuar ndikimin e yjeve dhe universit në jetën e çdo njeriu në Tokë.

 

Besohet se Dielli viziton 12 yjësi me radhë gjatë vitit, duke ndikuar kështu në fatet njerëzore dhe karakterin e secilit. person individual. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të njihni shenjat e zodiakut sipas muajve dhe datave.

 

Shkolla tradicionale e astrologjisë dallon 12 shenja të zodiakut, secila prej të cilave i caktohet një personi në varësi të datës së lindjes së tij dhe, në përputhje me rrethanat, vendndodhjes së Diellit në atë kohë në një plejadë të veçantë.

 

Kjo ndarje bazohet në ndarjen e sferës qiellore, duke përfaqësuar kushtimisht një rreth, në 12 pjesë me 30 gradë. Pjesët e marra përkojnë me numrin e muajve në vitin kalendarik dhe korrespondojnë me 12 numrat e shenjave të zodiakut. Thjesht mbani mend datën tuaj të lindjes dhe shikoni se në cilën ditë të muajit fillon shenja juaj e zodiakut. Ky është i ashtuquajturi zodiak tropikal.

 

Zodiaku i ri astronomik

Astronomët e NASA-s kanë insistuar kohët e fundit në sa vijon:

 

Çfarë tjetër është Ophiuchus?

Ju bëni një pyetje logjike krejtësisht të arsyeshme dhe nga erdhi ajo?

 

Rezulton se edhe të lashtët ishin të vetëdijshëm se kishte 13 yjësi.Megjithatë, ata e përjashtuan qëllimisht Ophiuchusin nga kalendari i shenjave të zodiakut. Pse? Dhe kështu ishte.

 

AT Greqia e lashte perëndia e bukur Apollo ra në dashuri me nimfën Coronis. Sidoqoftë, Koronida doli të ishte një krijesë e bukur, por me erë, e mahnitur nga hijeshitë e një burri tjetër dhe lindi një fëmijë nga i dashuri i saj.

 

Apolloni u tërbua! Ende do! Zoti i bukur u mashtrua dhe preferoi një tjetër! Apolloni në zemërim godet nimfën e pabesë. Në pamundësi për të parë një kujtim të gjallë të dashurisë dhe tradhtisë së dështuar të të dashurit të tij, Apolloni i jep djalit të tij të porsalindur Aesculapius që të rritet nga centauri Chiron, shëruesi legjendar.

 

Aesculapius u rrit si një djalë i zgjuar, duke kapur në fluturim të gjitha sekretet e mjekësisë, të cilat shëruesi i famshëm ia zbuloi bujarisht. Që nga kohërat e lashta, helmi i gjarprit është konsideruar si një ilaç, kështu që Aesculapius shpesh mbante me vete gjarpërinjtë e gjallë, për të cilët ai u mbiquajtur Ophiuchus.

 

I mahnitur nga mundësitë që u hapën dhe aftësitë e tij, Eskulapi vendosi të bënte të pamundurën: të përpiqej të kthente në jetë të vdekurit. Këto plane u bënë të njohura për perënditë, dhe zot suprem Zeusi, i tmerruar se në çfarë kaosi mund të çonte plani i Eskulapit, e godet me vetëtimën e tij dhe e vendos në kasafortën e parajsës.

 

Ophiuchus ndodhet në rrugën e Diellit nga 27 nëntori deri më 17 dhjetor. Dhe të lashtët gjithashtu dinin për të. Sidoqoftë, yjësia Ophiuchus nuk u përshtat në një orar të qartë, ku 12 yjësi janë gdhendur organikisht në qiell, duke e ndarë atë në pjesë çift prej 30 gradë secila dhe që korrespondojnë në numër me 12 muaj. Kështu, shenjat e zodiakut të horoskopit tradicional dhe plejadës kombinohen në mënyrë harmonike me njëra-tjetrën për sa i përket muajve, datave dhe viteve.

 

Në lidhje me këto fakte, një numër shkencëtarësh tani po propozojnë një kalendar të ri astronomik të shenjave të zodiakut, i cili është përpiluar duke marrë parasysh rrethanat e ndryshuara, si dhe duke marrë parasysh plejadën e trembëdhjetë – Ophiuchus. Mbani mend datën tuaj të lindjes për të zbuluar se cila shenjë e zodiakut ju korrespondon.