Pamjet filmike, policia procedon 8 protestues, 12 në kërkim

Pamjet filmike, policia procedon 8 protestues, 12 në kërkim

425
0

Një ditë pas protestës së opozitës para Parlamentit policia thotë se ka analizuar pamjet filmike të raport shërbimeve dhe provave të tjera të mbledhura dhe ka kërkuar procedim penal për 8 prej protestuesve. Sipas policisë këta persona janë përgjegjës për çarjen me forcë të kordonit të Policisë të cilët edhe u goditën me sende të forta punonjësit. Ata akuzohen për “Prishje të rendit dhe qetësisë publike” dhe “Kundërshtim të punonjësit të rendit publik”.

 

U proceduan penalisht në gjendje të lirë, shtetasit:

 

 

 

– A.Sh., 26 vjeç, banues në Tiranë;

– E.Sh., 30 vjeç, banues në Tiranë;

– Gj.L., 44 vjeç, banues në Laç;

– P.L., 62 vjeç, banues në Mamurras;

– A.P., 25 vjeç, banues në Tiranë;

– F.D., 50 vjeç, banues në Tiranë;

– B.B., 20 vjeç, banues në Fushë Krujë;

– O.G., 22 vjeç, banues në Tiranë.

 

Procedimi penal ndaj tyre sqaron më tej policia nisi pasi në rrugën “George W.Bush”, në hyrje të Parlamentit kanë shtyrë e çarë me forcë kordonin e Policisë në shërbim, duke i goditur me sende te forta.

 

Janë identifikuar dhe po punohet gjithashtu për kapjen e 12 personave të tjerë, të cilët kanë kundërshtuar punonjësit e policisë.

 

Gjatë protestës së djeshme janë lënduar 2 punonjës policie, si dhe kanë marrë mjekim nga gazi lotsjellës 8 shtetas.

 

Materialet proceduriale do t’i referohen Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprat penale, “Prishje të rendit dhe qetësisë publike” dhe “Kundërshtim të punonjësit të rendit publik”.