Nuk do t’iu besoni syve: Gruaja që humbi 180 kile për 4...

Nuk do t’iu besoni syve: Gruaja që humbi 180 kile për 4 vite, si duket ajo tani

379
0

Është e lehtë për të fituar me peshë, por shumë më e vështirë që ta humbni. Të qenit qindra kilogramë dhe paaftësia për të ecur, lartë apo edhe për të qëndruar është një realitet për Nikki Webster, 34-vjeçare, transmeton Gazeta Shneta. Gjakderdhja para ciklit menstrual, indikatore e kësaj sëmundjeje. Pikërisht në këtë moshë, Webbster peshonte pothuajse 300 kilogramë. Pasi e kuptoi se sa e rrezikshme ishte kjo gjendje, ajo pranoi të zhvendosej nga Arizona në Teksas, kështu që ajo mund të ishte më afër Dr. Nowzaradan, një kirurg për humbje të peshës, i cili ka përvojë me operacione të obezitetit dhe të dhjamit.

Nikki shpresonte se kirurgjia e humbjes së peshës do të ishte përgjigjja, por mjeku i tha asaj se duhej të humbiste të paktën 50 kilogramë para se ai të merrte në dorë atë.  Gjithsesi, ajo ia doli me mjaft përkushtim, duke humbur gati 200 kilogramë pas këtij operacioni.