Manchester City i shkakton debakël Chelseas

Manchester City i shkakton debakël Chelseas

451
0

Kampioni në fuqi dhe lideri i kampionatit anglez, Manchester City, i shkaktoi debakël me rezultat 6:0 Chelseat, në ndeshjen derbi të javës së 26-të të Premier League. As laiku më i madh nuk ka pritur një fitore aq bindëse të Cityt, sidomos ndaj Chelseat që ka ekip mjaft të mirë. Djelmoshat e trajnerit Pep Guardiola që nga minuta e parë shkelën gjithçka në fushë dhe madje në minutën e 25-të arrijnë epërsinë në 4:0. Chelsea pësoi humbje të rëndë, prej më të rëndave që mbahet mend në historinë e këtij kolektivit, kurse City i ka kënaqur me lojë e rezultat shikuesit e saj në stadiumin në  “Etihad”.  Golat i shënuan: Sterling (4′), Aguero (13′, 19′ e 56′-nga penalltia), Gundogan (25′), Sterling (80′). Argjentinasi Sergio Aguero ka qenë në formë të madhe, shënoi het-trik dhe i shkaktoi edhe një humbje shumë të rëndë të kaltërve.

 

Liga e Anglisë

 

 

Man. City-Chelsea        6:0 (4:0)

 

Tottenham-Leicester   3:1 (1:0)

 

 

Brighton-Burnley (Sa.) 1:3 (0:1)

 

Liverpool-Bournemouth        3:0 (2:0)

 

Huddersfield-Arsenal   1:2 (0:2)

 

Watford-Everton 1:0 (0:0)

 

 1. Palace-West Ham 1:1 (0:1)

 

Southampton-Cardiff   1:2 (0:0)

 

Fulham-Man. United   0:3 (0:2)

 

Tabela

 

 1. Manchester City 27 21     2       4       65

 

 1. Liverpool 26 20     5       1       65

 

 1. Tottenham 26 20     0       6       60

 

 1. Manchester Utd 26 15     6       5       51

 

 1. Arsenal 26 15     5       6       50

 

 1. Chelsea 26 15     5       6       50

 

 1. Wolves 25 11     5       9       38

 

 1. Watford 26 10 7       9       37

 

 1. Everton 27 9       6       12     33

 

 1. West Ham 26 9       6       11     33

 

 1. Bournemouth 26 10     3       13     33

 

 1. Leicester 26 9       5       12     32

 

 1. Crystal Palace 26 7       6       13     27

 

 1. Brighton 26 7       6       13     27

 

 1. Burnley 26     7       6       13     27

 

 1. Cardiff 26 7       4       15     25

 

 1. Newcastle 25 6       6       13     24

 

 1. Southampton 26 5       9       12     24

 

 1. Fulham 26     4       5       17     17

 

 1. Huddersfield 26 2       5       19     11