Kjo është arsyeja KRYESORE që ju nuk jeni duke humbur peshë –...

Kjo është arsyeja KRYESORE që ju nuk jeni duke humbur peshë – dhe është e thjeshtë për t’u rregulluar

86
0

Kur vendosni që dëshironi të humbni peshë, shpesh gjëja e parë që do të bëni është kufizimi i kalorive. Kjo është gjëja më e keqe që mund të bëni ndonjëherë shkruan Daily Star, transmeton Gazeta Shneta. Lisa Young, një nutricioniste dhe profesoreshë e të ushqyerit në Universitetin e Nju Jorkut, tha për Women’s Health se ndërprerja e marrjes së shumë kalorive në të vërtetë mund të pengoj në humbjen e peshës. “Kufizimi i kalorive shumë herë pothuajse gjithnjë kthehet,” shpjegoi Lisa. Ajo shtoi se kjo ndodh për shkak se trupi ka nevojë për kalori, për të djegur kalori. Lisa e krahasoi atë me ndezjen e zjarrit – ju duhet të hedhni dru në zjarr, për ta ndezur atë. Nutritionist vazhdoi analogjinë e zjarrit duke inkurajuar që të mendoni për ushqimin si ndezjen e trupit tuaj. Kur hani ushqim të mjaftueshëm, trupi përdor ushqimin si karburant dhe pastaj e kthen yndyrën që e rezervon në energji. Studimet kanë gjetur gjithashtu se ushqimi i shëndetshëm ushqim rregullisht ju ndihmon të ndiheni të ngopurdhe është një nga mënyrat më të mira për të humbur peshë. Nëse jeni duke u përpjekur në mënyrë aktive për të humbur peshë, Institutet Kombëtare të Shëndetësisë thanë se gratë duhet të konsumojnë 1,200 deri 1,500 kalori në ditë, ndërsa meshkujt duhet të konsumojnë rreth 1,900 kalori. Nëse konsumohet më pak kalori sesa kjo në ditë, bëhet e vështirë për trupin që të kryejë funksione themelore që na mbajnë të shëndetshëm.

loading...