FOTO/ Ruani qetësinë, ja masat që duhet të merrni sapo ndieni tërmet

FOTO/ Ruani qetësinë, ja masat që duhet të merrni sapo ndieni tërmet

382
0

 

 

E rëndësishme është që të ruhet qetësia në momentet kur një tërmet i fortë godet vendin ku jeton dhe të dish se si të ruhesh. Në këtë foto më poshtë shikoni me vëmendje hapat që duhet të ndiqni që në momentin që ndjeni lëkundje dhe deri në momentin që ajo pushon, ku duhet të vraponi për në ambiente të hapura për të shpëtuar nga ndonjë shembje e mundshme.

Ulu, mbulo koken, mbahu, perpiqu te ruash qetesine me sa te mundesh, rri larg mobiljeve, rri larg ndertesave, mureve dhe shtyllave te tensionit. Nese je ne timon ndalo ne nje vend te sigurt dhe rri brenda makinave. Nese jeni ne zona te mbipopulluara mbuloni koken me duar.

“Termet i forte prane Adriatikut preku gjithe Tiranen.

Ekipet e emergjences jane ne terren! ☎️ Telefononi 112 per cdo nevoje emergjente. 🚒🚑 Zbatoni pa panik udhezimet ne rast termeti! Mbani afer femijet e te moshuarit!”, shkruan Veliaj në Instagram teksa ka publikuar edhe foton.