Deputetët Kujtim Gjuzi dhe Muslim Murrizi drejt ndëshkimit! Ja arsyeja

Deputetët Kujtim Gjuzi dhe Muslim Murrizi drejt ndëshkimit! Ja arsyeja

467
0

Deputeti Kujtim Gjuzi dhe nënkryetari Kuvëndit, Muslim Murrizi, mund të ndëshkohen për përdorimin e gjuhës se urrejtjes në Kuvëndin e Shqipërisë.

Top Channel duke iu referuar burimeve nga Kuvëndi raporton se do të jetë vetën kreu Parlamentit, Gramoz Ruçi, që do të drejtojë mbledhjen paraditen e të enjtes.

Pikënisja e kësaj mbledhje ka ardhur pas një mori me ankesa nga organizatat e të drejtave të njeriut pas diskutimeve me gjuhë urrejtje e disktriminuese përdorur nga Gjuzi dhe Murrizi.

Po ashtu mësohet se në këtë mbledhje, organizuar nga Ruçi, është ftuar edhe Komisioneri Kundra Diskriminimit.

Se cila do të jetë masa ndëshkuese për këta dy deputetë kontrovers në retorikën e tyre politike, këtë do ta vendosë kjo mbledhje e cila pritet të zhvillohet me dyer të mbyllura.