9 fakte që si dini për vaginën

9 fakte që si dini për vaginën

474
0

v_1465385021-4820135-650x411

1.8000 nerva përfshin klitori

Vagina përbehet nga disa pjesë te ndryshme.Siperfaqja e jashtme quhet vulve, klitori dhe uretra. Klitori eshte organi i rezervuar ekskluzivisht per kenaqesine e nje gruaja gjate marredhenieve seksuale, e cila permban gjithsej 8000 nerva. Tingellon shume i cuditshem ky fakt sidomos kur krahasohet me fijet nervore te penisit te cilat perfshijne vetem 3500 nerva.

2.Peshkaqenet dhe vaginat kane dicka te perbashket

Fatmiresisht gjeja e perbashket nuk jane dhembet.Te dy si peshkaqeni dhe vagina kane nje perberes te quajtur “squalane” , e cila gjendet tek melcia e peshkaqenit ndersa tek vagina luan rolin e nje lubrifikanti.Kur nje grua eksitohet sekreton squalane, dhe klitori bymehet sa muret e brendshme te vagines zgjerohen ne menyre qe penisi te hyje lirshem.

3.Vagina mund te zgjerohet deri ne 200%

Edhe pse nuk ka nje mase standarte , vagina eshte 7,62 cm e gjere dhe 8,89 cm e thelle.Megjithate vagina mund te zgjerohet deri ne 200% duke bere te mundur qe nje sperme e vogel te fekondoje nje embrion ne menyre te formohet plotesisht femija.

4.Ekziston nje pike G

Ekziston pika G.Brenda vagines ekziston nje zone aktuale pergjegjese per nje orgazem intesive dhe me te forte se ajo qe vjen nga klitori.Si mund ta gjesh piken G?Ekpoloroheni me parnerin sipas pozicioneve te ndryshme dhe keni per ta zbuluar.

5.Ju mund “te ushtroni” vaginen tuaj

Ne vitin 1948, nje burre me emrin Arnold Kegel ndryshoi pergjithmone jeten e gruas kur publikoi nje botim te nje ushtrimi te legenit qe shume shpejt mori emrin e tij.Ushtrimi Klegel eshte nje menyre shume efikase per te forcuar muskujt e vagines, te cilat mund te ndihmojne nje grua te perballoje lindjen e femijes se saj, gjithashtu dhe rrit kenaqesine e orgazmes.Kete ushtrim perseriteni 3 here ne dite.

6.Mos e lani vaginen

Nuk po flasim per higjienen themelore te jashtme, po flasim per pastrimin e vaginen ne pjeset e brendshme te saj( te tilla si shampot, sapuni, etj).Vagina eshte plot me bakterie, por e mira e ketyre baktereve eshte se ato e mbajne te paster vaginen dhe te shendetshme.Per ata qe se dine Ph i vagines eshte 4 , njesoj me ate te domates dhe veres.Mos e largoni ph nepermjet solucioneve apo shampove qe perdorni.

7.A duhet ti hiqni qimet ne siperfaqe te vagines?

Pjesa e zonave te brendshme te vagines qe permbajn qime , jane shume pak te kuptueshme.Ndersa kur behet fjale per qimet publike qe ndodhen ne siperfaqe publike pergjigjet jane me pak te qarta.Ende nuk shpjegohet arsyeja pse ne kemi qime ne siperfaqe te vagines, pasi jemi specia e vetme ne kete planet.Shume studjues dhe mjeke e lidhin kete fakt me ekzistencen e feromoneve te cilat sekretohen gjate aktit seksual.Heqja e qimeve filloi ne vitet 90 dhe pas kesaj u be zakon i te gjitha femrave.Per higjiene personale e mira e te mirave eshte qe duhet te hiqen sepse nuk shkaktojne asnje rrezik shendetsor.

8.Filmi i pare qe perdori fjalen “vagine” ishte nje film kukullash disney

Aq e cuditshme sa mund te duket , Ëalt Disney ka perdorur per here te pare fjalen “vagine”.Ne vitin 1946, Ëalt Disney u autorizuar nga kompania Cello-Cotton per te bere nje film vizatimor “Story of Menstruation”, i cili permendi per here te pare fjalen “vagine”.Ky film nuk eshte luajtur ne menyre teatrale thjesht iu eshte treguar 105 milion studenteve amerikane. Ky film tashme eshte bere publik dhe mund te gjendet ne internet.

9.Perdorimi i fjales “Vagine” censure nese perdoret ne Dhomen e Perfaqesuesve

Perfaqesuesje e Dhomes se Perfaqesuesve Lisa Broën ne nje interviste qe po u pergjigjej nje projekt-ligji per abortin e gruas pas 20 javesh , dhe perdori fjalen vagine. Ajo u censurua dhe u debua per “thyerje etikete”

Shperndaje