Ziejini këto gjethe dhe lamtumirë diabetit!

Ziejini këto gjethe dhe lamtumirë diabetit!

685
0

gjethet_1472158981-2897911-550x302

Nëse e injoroni apo nuk e trajtoni, diabeti mund të shkaktojë verbëri, dëmëtime në nerva, mosfunksionim të veshkave,sëmundje në zemër etj. Por çfarë mund të bëjmë për të kuruar diabetin nëse nuk kemi para për mjekim?

E thjeshtë: Pak gjethe mangoje dhe një tenxhere me ujë.

Fillimisht merrni 10 deri në 15 gjethe mangoje të buta, më pas ziejini në një gotë me ujë dhe lërini gjithë natën. Në mëngjes ndrrojeni ujin dhe pijeni me stomakun bosh. Për të patur rezultate më efektive duhet ta përdorni këtë metodë për dy ose tre muaj.

Gjithashtu mund t’i thani gjethet në një vend të errët dhe t’i copëtoni. Përdorni gjysmë lugë çaji të kësaj “pudre” të gjetheve dy herë në ditë.

Gjethet e mangos sjellin shumë përfitime në shëndetin tonë sepse janë të pasura me vitamina, enzima, antioksidantë dhe shumë minerale të tjera. Ato mund të trajtojnë temperaturën, diarrenë, pagjumësinë, venat e zgjeruara, astmën, bronshitin dhe të ftohtin.Çaji me gjethet e mangos mund të ulë presionin e gjakut e të forcojë enët e gjakut.

https://www.youtube.com/watch?v=_vcaG_cMqZw