Zgjedhjet/ A do uleni me Ramën në tryezë? Si përgjigjet Lulzim Basha

Zgjedhjet/ A do uleni me Ramën në tryezë? Si përgjigjet Lulzim Basha

523
0

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka deklaruar së fundmi se koalicioni opozitar por vepron me bashkëpunim me aleatët. Pyetjes se ai do ulet në një tryezë e Bashën ai u përgjigj se këto janë detaje të parëndësishme dhe sipas tij zgjedhjet do të jenë pa Edi Ramën.

 

“Është një model perëndimor. Kjo i shërben në radhë të parë transparencës. Ne këtë e fillojmë beenda partisë këtë model. Ky do të jetë edhe modeli ynë i qeverisjes. Do të vendosim kandidatët tanë për deputet. Në këtë mënyrë do të bëjmë një transformim të thellë. Unë do ta vazhdoj këtë process të modernizimit të PD-së. Kandidatët e PD-së do të zgjidhen me sistemin 1 anëtar 1 votë.

 

 

Ne jemi sot për nje betetjë për jetë a vdekje për demokracinë. Në po përgatitemi për përgjegjëstë që ka PD edhe ndaj popullit. Qevrisja jonë nesër do të jetë një qeverisje që do ju shërbejë njerëzve. Nuk ka asnjë mospërputhje mes PD dhe aleatëve. PD ka përfunduar javën e  kaluar një dokument me pikat tona. Një pjesë e mirë e pikave që ata kanë janë të njëjta me PD-në.  Koalicioni opozitar por vepron me bashkëpunim. Çështjet e tjera janë detaje të parëndësishme. E rëndësishme është që të ketë zgjedhje pa Ramën.”, u shpreh ai.