Ushqimet që ndihmojnë për të ulur kolesterolin, lista që do t’ju duhet...

Ushqimet që ndihmojnë për të ulur kolesterolin, lista që do t’ju duhet çdo ditë

202
0

 

Më poshtë gjeni një listë që ju ndihmon të përmirësoni dietën dhe mënyrën se si ushqeheni nëse jeni diagnostikuar me kolesterol të lartë.

Qepa

 

Sipas një studimi, qepa mund të parandalojë inflamacionin dhe humbjen e elasticitetit të arterieve, që mund të jetë pozitive për personat me kolesterol të lartë. Hidhini në sallatë, vendosini në sanduiç, ose shtojini në homeletë.

 

Hudhra

 

Hudhra është e mrekullueshme nëse keni diabet, sipas një studimi. Hidhni thelpinjtë në vaj deri sa të zbuten dhe lyeni ushqime të ndryshme, pa shumë shije, me të. Është më e shijshme dhe më e shëndetshme sesa gjalpi.

 

 

Kërpudha

 

Një studim i vjetër, por ende i besueshëm, ka gjetur që përbërësit ushqyes të kërpudhave ndihmojnë në uljen e niveleve të LDL (kolesterolit të keq) dhe rritjen e niveleve të HDL (kolesterolit të mirë).

 

Avokado

 

Ato janë të pasura me acide yndyrore omega-3, që truri dhe zemra juaj i dashuron. Ju mund ta hani me pak limon të shtyrdhur ose të bëni sallatë me qepë.

 

Speci djegës

 

Asgjë nuk e nxit qarkullimin e shpejtë të gjakut, në mënyrë të mirë, sesa specat djegës. Capsaicin, që ndodhet në specat djegës mund të ulë kolesterolin. Ju mund t’i përdorni në disa gatime, supa apo salca. Nëse nuk ju pëlqen shija pikante, niseni me speca të zakonshëm, për t’u ngjitur pastaj në shkallën e ushqimeve djegëse.

 

Ushqimet që ndihmojnë për të ulur kolesterolin, lista

 

Mos përdorni ketchup. Filloni të prisni perimet. Hidh domate, qepë, hudhër, selino dhe përbërës të tjerë të shëndetshëm. Kujdes me salcën e blerë që ka shumë natrium. Ju duhet të keni kujdes nga sasia e natriumit që merrni nëse keni sëmundje zemre ose tension të lartë.

 

Fruta

 

Edhe frutat janë shumë të shëndetshme. Kanë vitamina, por janë edhe të dobishme për zemrën, si frutat me shumë pektinë:

 

Shtoji frutat në vakte, ose shijoji si një vakt i lehtë i ndërmjetëm. Mund të përgatitni edhe një salcë mangoje në vend të majonezit.

 

Frutat arrore

 

Harvard Medical School ka zbuluar që dieta e pasur me fruta të familjes arrore mund të ulë kolesterolin. Pa kripë për të mos marrë shumë natrium.

 

Përdorni logjikën

 

Duhet të keni kujdes edhe me ushqimet e dëmshme, njëra anë është të hani ushqime që ulin kolesterolin dhe tjetra të mos hani ato që e ngrenë kolesterolin, kështu që duhet të lini jashtë dietës ushqime të rrezikshme si mishi i kuq. Megjithatë, mund të shijoni mishra më të lehtë, gjel deti, pulë dhe peshk.

 

Zgjidhini të freskëta

 

Duhet të keni kujdes edhe sasinë e kripës. Shumë ushqime të përpunuara që tregtohen si të shëndetshme kanë shumë natrium, i cili nuk bën i mirë zemrës suaj.