UÇK-ja sulm të ri në Maqedoni

UÇK-ja sulm të ri në Maqedoni

642
0

aksh-640x383Ushtria Çlirimtare Kombëtare përmes një komunikate me shkrim ka marr përgjegjësinë e dy sulmeve të fundit që kanë ndodhur në Shkup. Sipas Shtabit të përgjithshëm të UCK-së, aksioni ka qenë i suksesshëm ndaj çerdheve të krimit të shqiptarëve të cilët punojnë në Ministrinë e Brendshme Maqedonase.

Në komunikatë thuhet se janë gjuajtur 12 predha dhe se aksioni do të vazhdoje deri në çlirimin e fundit të burgosurve shqiptar nga viti 2001 e deri në konfliktin e fundit në Lagjen e trimave, thuhet në komunikatën me shkrim të datës 29 shtator të vulosur nga Komandant Kushtrimi.

Po ashtu, në këtë komunikatë kërkohet lirimi i pijetarëve të arrestuar në konfliktin e fundit në Lagjen e Trimave në Kumanovë, përcjell Gazeta Express. Të ashtu quajturit UCK pohojnë se aksione të ngjashme do të ketë sërish.

Shperndaje