Skena e puthjes tek ‘Parullat’, Rita Lati: Turi iku me vrap, unë...

Skena e puthjes tek ‘Parullat’, Rita Lati: Turi iku me vrap, unë doja dhe një dubël

443
0

Rita Lati, e ftuar tek programi ‘E diell’, zbuloi shumë detaje rreth skenës së famshme të puthjes me Artur Gorishtin tek filmi ‘Parullat’ i Gjergj Xhuvanit.

 

“Unë kisha dhënë fjalën dhe do ta bëja. Po unë isha aktore komedie dhe e shikoja dëshpërimin e Turit që do puthej me mua. Ai priste ndonjë yll kinemaje, unë si i bukuri shejtan aty. Kisha rolin e brigadieres që ç’ia shihte syri ia bënte dora. Ata e hidhnin ujin me zjarrfikëse. Ku mora vesh unë ç’putha…Mbaroi, shkëlqyeshëm tha ai. Unë e shikoja Turin që iku me vrap. Jo, jo nuk isha mirë, edhe një dubël, edhe një dubël u thoja atyre”, tregoi Rita.

 

 

Parullat është një bashkëpunim shqiptaro-francez i vitit 2001 me regji të Gjergj Xhuvanit dhe skenar të Ylljet Aliçkës i cili na ka përfaqësuar edhe në Festivalin e Kanës.