‘Qiell i pastër, nuk jam’ zbardhet dëshmia e bosit shqiptar të burgjeve...

‘Qiell i pastër, nuk jam’ zbardhet dëshmia e bosit shqiptar të burgjeve në Greqi, i akuzuar për vrasjen e avokatit të njohur

403
0

Ditën e djeshme gjykata e Athinës ka zhvilluar seancën gjyqësore ndaj Klodian Lekocaj, i njohur në vendin fqinjë si “Bosi i Mafies së Burgjeve në Greqi”. Ky i fundit akuzohet për përfshirjen në vrasjen e avokatit te njohur grek Zafiropulos.

 

Sëbashku me Lekocajn eshtë gjykuar gjithashtu edhe Oldi Dulce, ku dhe ai ka përgenjeshtruar akuzat që janë ngrritur ndaj tij.

 

Ndërkohë, gazetari shqiptar në Athinë, Shpëtim Zinxhiria ka zbardhur edhe deklaratën që dy shqiptarët kanë dhënë para trupës gjykuese.

 

“Qiell i pastër, nuk jam. Por për atë që kam bërë jam dënuar. Nuk kam asnjë lidhje me vrasjen e Zafiropulos. Bako lidhi emrin tim pas shpinës. Ai e udhëzoi Brahimai të shkonte në Zafiropoulos për ta trembur atë. Ishte fat i keq që plumbi të shkonte në mëlçi dhe të vdiste. Ata donin të merrnin para nga Floros përmes Zafiropoulos dhe të merrnin informacion nga avokati se ku po qëndronte Floros, tha Klodian Lekocaj.

 

Në lidhje me përpjekjen e vrasjes së avokatit George Antonopoulos i cili Lekotsai është dëshmitar, ai pretendoi se Arben Bako përcolli atij se urdhri ishte lëshuar nga Floros

 

Bashkëpandehuri i tij Oldi Duce tha:

 

“E mira eshte që të dale e verteta. Të mosojë familja pse dhe si ndodhi. Jo për mua. Unë tashmë jam i dënuar. Bako ka shkatërruar jetën time. Për të afërmit e tij që mësojnë të vërtetën, për të cilën do ta gjeni ju. Unë jam i fundit që e di se çfarë ndodhi … Por familja e tij duhet të dijë. Është krim”.

 

I pandehuri i akuzuar për vrasjen e Michalis Zafiropoulos, Ibrahim Brahimaj, pretendoi se ai nuk kishte qëllim të vriste avokatin e njohur, por thjesht për ta dëmtuar atë në mënyrë që të trembte dhe të linte mesazhin.

 

Gjyqi do të rifillojë në 10 tetor, ku prokurori pritet të bëjë propozimin e tij.