Pija që eleminon 5 kg mbeturina nga aparati tretës; Mënyra më efektive...

Pija që eleminon 5 kg mbeturina nga aparati tretës; Mënyra më efektive për të çhelmuar zorrën e trashë e mëlçinë

572
0

 

Është e vështirë të besohet se afërsisht 5 kilogram ‘mbeturina’ mund të grumbullohen në zorrën tuaj të trashë, por ja që është e vërtetë. Dhe është e nevojshme që me kalimin e kohës të bëhet një spastrim për të nxjerrë gjithë toksinat jashtë trupit tuaj.

 

Gjithë papastëritë ose mbetjet nga mëlçia, gjaku, gjëndrat llimfatike, gryka, mushkëritë dhe sinuset përfundojnë në zorrën e trashë. Pastrimi i zorrës së trashë është një mënyrë e shkëlqyer për të humbur peshë, por edhe për të përmirësuar florën bakteriale të zorrëve.

 

Lëndët toksike që gjenden në të pengojnë zorrën e trashë të kryej funksionin e saj kryesor, të thithë lëndët ushqyese dhe të eleminojë lëndët e dëmshme.

 

Panxhar konsiderohet një nga ushqimet më të mira për detoksifikimin. Kjo për shkak se përmban “fibra dietike” efektive, polisaharide të pektinës, të efektshme në pastrimin e traktit tretës.

 

Jo vetëm që fibrat e panxharit përmirësojnë proceset e tretjes dhe zorrës së trashë duke e bërë më të lehtë eliminimin e mbetjeve, por gjithashtu ndihmojnë në çhelmimin e mëlçisë, motorrit të trupit.

 

Receta e lëngut të panxharit për pastrimin e mëlçisë dhe zorrës së trashë

 

Përbërësit:

 

6 gjethe Kale

 

3 karota (qëruar dhe larë)

 

2 mollë të kuqe (larë dhe prerë)

 

1 panxhar (i qëruar dhe larë)

 

Limon i qëruar

 

2 cm e pak rrënjë xhinxheri

 

Përgatitja:

 

  1. Hidhni në blender 2 gota ujë

 

  1. Shtoni të gjithë përbërësit dhe përziejini

 

  1. Kullojeni masën e përftuar dhe përziejeni me një lugë

 

  1. Shërbëjeni me pak akull