Pak kalori dhe shumë lëndë ushqyese, njihuni me ushqimet më të mira...

Pak kalori dhe shumë lëndë ushqyese, njihuni me ushqimet më të mira që mund të konsumoni

595
0

Gjithmonë marrim këshilla se duhet vazhdimisht të konsumojmë më shumë ushqime të pasura me lëndë ushqyese, por shpesh përfundojmë duke ngrënë më shumë ushqime çka u mungojnë përbërësit e rëndësishëm për trupin tonë. Prandaj, duhet të mësojmë se cilat ushqime janë të pasura me minerale, vitamina dhe antioksidantë, ashtu që të rritim konsumimin e tyre në baza ditore. Në vijim, lajmi.net ju sjell ushqimet më të mira që mund të konsumoni:

 

Qepët

Qepët shpesh shtohen në receta të ndryshme, dhe janë shumë të dobishme për organizmin tonë.

 

Trangujt

Trangujt janë të ngarkuar me ujë, kështu që ata hidratojnë trupin.

 

Selino

Ky është një ushqim klasik me zero kalori, i cili kryesisht përbëhet nga uji dhe përmban vetëm 16 kalori për 100 gramë.

 

Lakër Brukseli

Kjo perime i llojit cruciferous, si brokoli, lakra dhe lulelakra, është jashtezakonisht e ulët në kalori, vet’m 43 p’r 100 gram, dhe ka nj’ shije shumë të veçantë.

 

Molla

Mollët janë më të larta në kalori, me 52 kalori për 100 gram, por janë të mbushura me vitamina, minerale, fibra dhe antioksidantë, kështu që ato janë shumë të dobishme.

 

Portokall

Portokajtë janë të bollshëm me vitaminë C dhe kanë vetëm 47 kalori për 100 gram.

 

Lakra

Lakra mbështet shëndetin kardiovaskular dhe parandalon kancerin. Ai gjithashtu ndihmon në humbje peshe, pasi ka vetëm 25 kalori për 100 gram.

 

Kungull i njomë

Shtoni kungull të njomë në salcën e makaronave dhe konsumoni shumë lëndë ushqyese dhe vetëm 17 kalori në një servis 100 gram.

 

Lulelakër

Vetitë e tij të fuqishme anti-inflamatore parandalojnë problemet kardiovaskulare dhe ndihmojnë tretjen. Shto atë në picën tuaj, dhe ju do të shtoni vetëm 25 kalori për 100 gram.

 

Karrota

Karrota mbron shikimin, rregullon sheqerin e gjakut, vepron si diuretik natyral dhe ka veti të fuqishme anti-inflamatore. Çfarë është më mirë, karrota përmban 41 kalori për 100 gram.

 

Brokoli

Brokoli është një burim i pasur i proteinave të bimës dhe fibrave, dhe ndihmon tretjen. Ka vetëm 34 kalori për 100 gram.

 

Shalqinj

Shalqinjtë janë lëng dhe të ëmbël dhe kanë vetëm 30 kalori për 100 gram. Nga ana tjetër, janë të pasura me antioksidantë, të cilët ofrojnë përfitime të shumta dhe nxisin metabolizmin.

 

Përveç kësaj, ju duhet të konsumoni më shumë limon, domate, panxhar, dhe grejpfrut, pasi ato janë gjithashtu të ngarkuar me ushqyes.