Nga Tayna te Ledri, nga Noizy te Butrint Imeri/ Ja sa fitojnë...

Nga Tayna te Ledri, nga Noizy te Butrint Imeri/ Ja sa fitojnë artistët shqiptarë në një natë

490
0

Ish-menaxheri i disa prej këngëtarëve shqiptar, Drin Zatriqi ka treguar sa paguhen vipat shqiptarë për koncertet.

Me një postim në facebook, ndërsa ka kërkuar nga Qeveria e re që do të krijohet, që të merren pak edhe me tatimet e estradës Zatriqi shkruan  se artistët më të paguar,  mesatarisht brenda një viti fitojnë mbi 500 mijë euro.

Postimi i plotë:

“Me qeverine e re duhet te rregullohet edhe tatimi i estrades, tashme industria e muzikes eshte milioneshe, dhe cmimet nga 100 deri ne 10.000 e 15.000 euro e me shume per koncert duhet te paguajne tatime, ne te kunderten duhet te denohen me denime te majme, dhe konfiskim te pasaportave , nese ju ikin atyre si deri me tani!

Si neper klube te nates poashtu edhe ne darsma dhe cdo paraqitje tjeter me pagese!

Çmimet për disa artistë për koncert:

Tayna 8.000 – 12.000 euro

Ledri Vula 8.000- 10.000 euro

Capital T 6.000 – 8.000 euro

Ghetto Geasy 6.000 – 8.000 euro

Butrint Imeri – 6.000 – 7.000 euro

Dhurata Dora 6.000-7.000 euro

Noizy 6.000 – 8.000 euro

Dafina Zeqiri 4.000 – 6.000 euro

Meda: 6.000 – 7.000 euro

Labi – 5.000 euro

Sinani – 5.000 euro

Dani – 5.000 euro

Fero 3.000 – 4.000 euro

Rina 3.000 – 4.000 euro

Gjiko 3.000 – 4.000 euro

 

Mesatarisht artistet me te paguar fitojne mbi 500.000 euro ne vit !

 

Numri i koncerteve nxirret lehte pasi qe flyerat publikohen edhe nga klubet por edhe nga vet artistet, kurse neper darsma duhet metode tjeter me i identifiku performancat…

 

Sqarim: cmimet jane edhe me te larta tek disa prej artisteve, mirepo per hire te korrektesise mos me i hy ne hak askujt i kom pasqyru me mesatare!”