Negociatat, Eduard Kukan akuza Macron: Sabotator i heshtur, vendimi ishte gjest degradues...

Negociatat, Eduard Kukan akuza Macron: Sabotator i heshtur, vendimi ishte gjest degradues për Ballkanin

454
0

Eurodeputeti Eduard Kukan ka reaguar pas vendimit të KE për mosdhënien e hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

 

Kukan ka akuzuar presidentin francez Macron, i cili sipas tij me vendimin që mori u soll si një sabotator i heshtur.

 

Kukan me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka theksuar se është ndjerë shumë i indinjuar nga pozicioni që mori Franca pasi sipas tij ishte një vendim dhe një gjest degradues për rajonin strategjik të Ballkanit.

 

Postimi i plotë:

 

Unë jam kundër qëndrimit në takimin e BE-së, i cili vendosi në shtyrjen e procesit të zgjerimit të BE-së.

 

Unë e dija këtë, sepse presidenti Makron tashmë ka luajtur rolin e një sabotatorit të heshtur. Sidoqoftë, nuk besoja se nuk do të shkonim drejt një sulmi të tillë drejt Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, kur vendimi u mor zyrtarisht. Është një vendim i shkurtër dhe i papërgjegjshëm.

 

Bashkimi Europian do të humbasë kredencialet që i kanë mbetur akoma. Ky rajon strategjik për interesat globale të BE-së është një gjest simbolik.

 

Unë do të doja të hidhja një vështrim tek partnerët tanë në çështje, në mënyrë që ata të mos ikin.

 

Unë dua t’i inkurajoj ata që të dëshmojnë praktikat e tyre në të ardhmen se ata do të kujdesen më shumë për krijimin e një Europe tjetër dhe të vetme sesa atë që është e ndërlikuar në mënyrë egoiste.