Mos i hidhni lëvoret e portokajve, ja për çfarë mund t’i përdorni

Mos i hidhni lëvoret e portokajve, ja për çfarë mund t’i përdorni

385
0

Sa të jashtëzakonshëm janë portokajt? Ata ndoshta janë ndër frutat më të rekomanduar nga mjekët në këtë sezonë. Këto pemë përmbajnë një sasi të lartë të vitaminës C dhe vetëm rreth 85 kalori gjendet në portokall. Por, më e rëndësishmja është se nuk përmbajnë yndyrë, kolesterol ose natrium. Përveç përbërjes së tyre të dobishme, portokajtë ofrojnë përfitime shumë të ndryshme shëndetësore duke filluar nga përmirësimi i sistemit imunitar në shëndetin e zemrës deri në përmirësimin e shëndetit të lëkurës.

 

Por, a e dini se lëvoret mund të ofrojnë disa përfitime gjithashtu?

 

Më poshtë mund të gjeni disa nga mënyrat që përfitoni jo vetëm nga portokalli, por edhe nga lëvorja e tyre.

 

– Ndihmon me kollën

– Zbut sheqerin kafe

– Mund të ndez zjarrin

– Mund ta shtoni në vaskë

– Ndihmon t’ia erën e këndshme frigoriferit.