Mjaltë + shafran; Këtë dimër s’do të keni nevojë për antibiotikë

Mjaltë + shafran; Këtë dimër s’do të keni nevojë për antibiotikë

362
0

Ftohje, dhimbje fyti dhe kollë, dhimbje kyçesh dhe dobësi e përgjithshme. Këto janë simptomat e lidhura me sëmundjet e stinës së dimrit ku na vijnë në ndihmë shumë metoda natyrale për t’i trajtuar. Një shembull është shafrani i Indisë, i cili, i kombinuar me mjaltin, kanellën dhe qumështin ose çajin e ngrohtë, lufton simptomat e gripit pa qenë nevoja të merrni medikamente.

Antibiotikë natyralë

Mjalti ka veti antimikrobiale kurse shafrani i Indisë përmban kurkumin, një antiinflamator i fuqishëm. Dhe nëse shtojmë fuqinë e kanellës do të përftojmë një medikament natyral  pa qenë nevoja të marrim medikamente në farmaci kundra sëmundjeve të stinës.

ong>Përbërësit:

1 lugë shafran Indie

1 lugë kafeje kanellë

2 kokrra piper

100 ml mjaltë

 

Përgatitja:

Përzieni bashkë të gjithë përbërësit në një tas qelqi me kapak.

Vendosini në frigorifer për  3-5 ditë

 

Mënyra e përdorimit:

Për të pasur efikasitetin maksimal të këtij medikamenti dhet ta marrim si pije në një nga këto mënyra:

Dita e parë: 1 lugë kafeje çdo orë në qumësht ose çaj

Dita e dytë: 1 lugë kafeje çdo dy orë

Dita e tretë: 1 lugë kafeje çdo tre orë


“Mjaltë + shafran; Këtë dimër s’do të keni nevojë për antibiotikë” data-description=”Ftohje, dhimbje fyti dhe kollë, dhimbje kyçesh dhe dobësi e përgjithshme Këto janë simptomat e lidhura me sëmundjet e stinës së dimrit ku na vijnë në ndihmë shumë metoda natyrale për ti trajtuar Një shembull është shafrani i Indisë, i cili, i kombinuar me mjaltin, kanellën dhe qumështin.