MASHTRIMI i Ramës/ Premtoi rritje pagash për mjekët, infermierët, mësuesit, ushtarakët por...

MASHTRIMI i Ramës/ Premtoi rritje pagash për mjekët, infermierët, mësuesit, ushtarakët por ANULLON gjithçka

570
0

Kryeministri Edi Rama në fundvitin e 2018-ës, kur u votua për buxhetin e vitit 2019 premtoi rritje pagash duke nisur nga një prilli, në masën 10 % për mjekët, mësuesit, ushtarakët dhe në sërë kategorisht të tjera. “Qëllon që është një ditë përrallash, por për ne ka qëlluar një ditë ku kemi pasur disa zhvillime pozitive për vendin. Kështu do të jetë për mjekët, infermierët, mësuesit dhe ushtarakët. Në sektorin e shëndetësisë do të kemi rritjen më të lartë, 10%. Në arsim 7%, janë 4560 mjekë dhe 13765 infermierë dhe 35 mijë arsimtarë që do të përfitojnë këtë rritje. Do të kemi një rritje për sektorin e mbrojtjes në një masë që do të variojë sipas kategorive 5-7%”, tha Rama kur u votua buxheti ne Kuvend. Mirëpo, duket se e gjitha paskesh qenë vërtetë një gënjeshtër për 1 prill. Konstatimin e ka bërë gazetari i Ekonomisë Klodian Tomorri i cili me nota revolte e cilëson Ramën si ‘Kryeministër 1 prilli’.

 

KOMENTI I PLOTË:

 

Si e anulloi rritjen e rrogave kryeministri i 1 prillit

 

Ne fund te vitit te kaluar, kur u votua buxheti i 2019-es, kryeministri njoftoi se duke filluar nga 1 prilli qeveria do te rriste rrogat me 10% per mjeket, mesuesit, ushtaraket dhe nje sere kategorish te tjera. Per te shmangur dhe intepretimet ironike, qe mund te lidheshin me daten 1 prill Edi Rama dha garanci publike se ky nuk ishte nje mashtrim, por premtim qe do te realizohej.

 

Por simbolika e 1 prillit rezultoi me e forte se premtimi i qeverise. Ne mbledhjen e fundit, qe u mbajt kete te merkurre, ashtu sic ishte programuar, qeveria indeksoi pensionet me 2.8 per qind, por “harroi” te rrise rrogat, sic qe zotuar kryeministri publikisht.

 

Por a ishte kjo thjeshte nje harrese? Kete nuk e besojne as me naivet. Gjasat jane qe qeveria po shkon drejt anullimit te rritjes se rrogave, e cila duhet te kishte hyre ne fuqi qe sot. Kjo per disa arsye.

 

Se pari, pergjithesisht rritjet e rrogave ne sektorin publik paraprihen nga nje fushate e gjere propagande. Zyrtaret me te larte te qeverise dalin neper deklarata publike, anoncojne vendimin per te perfituar politikisht duke e cilesuar ate si nje akt qe tregon se ekonomia eshte e shendoshe dhe punet e shtetit jane mire. Por kete radhe, te gjithe heshtin, qe nga deklarimet kur u votua buxheti ne fund te vitit te kaluar, ceshtja e rritjes se rrogave nuk eshte permendur me nga asnje qeveritar.

 

Se dyti, arsyeja se pse qeveria hesht eshte gjendja e saj financiare. Qeveria nuk ka para. Te dhenat paraprake tregojne se te ardhurat e mbledhura ne buxhet per tre muajt e pare te vitit jane me mosrealizim te konsiderueshem. Pritshmerite jane qe ecuria e dobet e te ardhurave te vazhdoje per gjithe vitin, per shkak se marsi eshte muaj tipik.

 

Perballe kesaj situate qeveria ka fillur te shtrengoje buxhetin. Shkurt po kerkon te kompesoje renien e te ardhurave ne buxhet ne kurriz te mjekeve, mesuesve dhe gjithe punonjesve te tjere publik, te cilet duke filluar nga sot duhet te perfitonin rritje page.

 

Ne fakt, kjo eshte politike driteshkurter. Qeverite funksionojne per interesin e pergjithshem publik. Ruajtja e parametrave buxhetor eshte jetike per ekonomine, por kur ke probleme ne krahun e te ardhurave merren masa per te ardhurat, nuk u bihet mjekeve dhe mesuesve. Aq me teper ne situaten qe eshte Shqiperia tani, ku mjeket largohen cdo dite.

 

Kryeministri premtoi rritje rrogash publikisht, e cila do te fillonte ne daten 1 prill. Por mjekeve, mesuesve dhe gjithe nepunesve publike u la 1 prillin, ndersa rritja e pagave nuk duket. Muhabet 1 prilli, nga qeveri 1 prilli.