“Lumë” refuzimesh! Pas Shqipërisë, Maqedonia e Veriut bojkoton ceremoninë e“Nobelit” për Peter...

“Lumë” refuzimesh! Pas Shqipërisë, Maqedonia e Veriut bojkoton ceremoninë e“Nobelit” për Peter Handke

440
0

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka falënderuar homologun e tij nga Maqedonia e Veriut Nikolla Dimitrov, për bojkotimin e ceremonisë së ndarjes së çmimit “Nobel” në letërsi për Peter Handke, i cili njihet si përkrahës i zjarrtë i Sllobodan Millosheviçit.

“Falemnderit Nikola Dimitrov për bojkotimin e ceremonisë për ndarje të çmimieve Nobel. Maqedonia ka qëndruar me ne në kohërat më të vështira, gjatë viteve ’98-99, kur Millosheviq kreu krime në Kosovë. Handke nuk ka përkrahur viktimat si Maqedonia e Veriut, por e ka përkrahur Millosheviqin”-shkruan Pacolli në “Twitter”.

 

Para Maqedonisë Veriore, Shqipëria, Turqia dhe  Kroacia kanë njoftuar se nuk do t’i përgjigjen ftesës së Mbretit të Suedisë për pjesëmarrje në ceremoninë e Nobelit. Arsyeja e bojkotimit të këtij eventi, të gjitha këto shtete kanë deklaruar se është dhënia e çmimit Nobel për shkrimtarin Handke, i cili ka përkrahur politikat e liderit kriminel serb, Sllobodan Millosheviç, gjatë viteve  1990.