Limonada që shëron gjithçka

Limonada që shëron gjithçka

444
0

 

Trupi ynë përbëhet nga 60% ujë, kështu që ne duhet të pimë shumë ujë në mënyrë që të forcojmë qarkullimin e gjakut dhe të mbështesim të gjitha proceset që ndodhin në sistem.

Megjithatë, nëse shtoni aromë në ujë, ju merrni një pije natyrale të shijshme që do ta mbajë trupin të hidratuar dhe do të përmirësojë shëndetin në shumë mënyra. Uji i ananasit është një nga pijet më të fuqishme natyrore që përshpejtojnë humbjen e peshës, luftojnë inflamacionin në trup dhe lehtësojnë dhimbjet e kyçeve.

Ananaset kanë efekte të fuqishme antiinflamatore për shkak të pranisë së bromelain, një enzimë që shpejton procesin e shërimit dhe lehtëson dhimbjen. Përmbajtja e lartë e bromelinës dhe jodit do të parandalojë çrregullime të ndryshme autoimune dhe lehtëson çrregullimet e tiroides. Janë të pasur në fibra, kështu që konsumimi i tyre krijon një ndjenjë të ngopjes dhe parandalon dëshirat për të konsumuar ushqime me sheqer dhe yndyrna.

Për më tepër, këto fruta janë të pasura me kalium, i cili forcon trupin, dhe mban një ekuilibër të shëndetshëm të elektroliteve.

Lëngu i ananasit lufton inflamacionin e zorrës së trashë dhe lehtëson simptomat e astmës. Nëse shtoni edhe farat e koprës në pije, gjithashtu do të pasuroni aromën dhe do të qetësoni sistemin tretës.

Ja se si ta përgatisni këtë pije:

Përbërësit:

½ kupa me ananas

1 lugë fara kopër

8 gota ujë të nxehtë

Udhëzime:

Shtoni copëzat e ananasit në një kanë me ujë të nxehtë. Lëreni që pija të ftohet në temperaturën e dhomës dhe më pas shtoni farat e koprës. Lëreni të qëndrojë brenda natës, dhe në mëngjes mund të filloni ta pini.

Shperndaje