LAJM I HIDHUR/ Shuhet LEGJENDA e FUTBOLLIT KOMBËTAR

LAJM I HIDHUR/ Shuhet LEGJENDA e FUTBOLLIT KOMBËTAR

816
0

Ndahet nga jeta Ali Mema, një nga legjendat e futbollit kombëtar, protagonist me 17 Nëntorin e famshëm të viteve ’60-’70. Mema ka ndërruar jetë sot në shtëpinë e tij pas një sëmundjeje të rëndë nga e cila vuante prej kohësh, raporton newsbomb.al.

 

KUSH ISHTE ALI MEMA:

 

Ali Mema (ka lindur më 1 shkurt 1943 në Tiranë) është një ish-futbollist shqiptar i cili ka luajtur për “17 nëntori” e Tiranës. Skuadrat me të cilat është aktivizuar: “SK Tirana” (17 nëntori), “Vllaznia” (gjatë kohës kur kryente zborin ushtarak passtudentor), “Partizani” (në kupat ballkanike), “Dinamo” (në kupat ballkanike), “SK Tirana” (17 nëntori).

 

Kampionate: 4 me SK Tirana (17 nëntori) në sezonet 1964-1965, 1965-1966, 1968 dhe 1969-1970

 

Kupa të Shqipërisë: 1 me SK Tirana (17 nëntori) 1963

 

Kampionate si zv-trajner: 3 me SK Tirana (17 nëntor) 1981-1982, 1984-1985, 1996-1997

 

Me ekipin Kombëtar: 12 ndeshje

 

Me ekipin olimpik: 3 ndeshje

 

Takime ndërkombëtare miqësore dhe zyrtare për Kupën e Kampioneve dhe Kupën Ballkanike midis klubeve: 80

 

Mban titujt: “Mjeshtër i Madh”, “Mjeshtër Sporti”, “Mjeshtër i Merituar”, “Nderi Sportit Shqiptar”, “Legjenda e Futbollit Shqiptar”, “Mirënjohje e Qytetit të Tiranës”, në “Librin e Artë” të Klubit të Futbollit “Tirana”.