Kuvend/ Basha: Vendi në krizë, t’i hapet rrugë zgjidhjes politike

Kuvend/ Basha: Vendi në krizë, t’i hapet rrugë zgjidhjes politike

341
0

Gjatë fjalës së tij në seancën e Kuvendit, kreu i PD, Lulzim Basha i ka bërë sërish thirrje mazhorancës që t’i hapë rrugë zgjidhjes politike, pasi sipas tij vendi është në krizë totale. Basha u shpreh se në datën 16 shkurt populli do marrë në dorë fatin e vendit, ndërsa komentoi edhe Projektligjin që po diskutohet “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin “Për peshkimin”. “Sot është rasti i parafundit për ti bërë thirrje ndërgjegjes socialiste që ti hapin rrugë zgjidhjes politike përpara se populli të marrë në dorë fatin e vendit. Se sa larg realiteti është ky parlament kukull i krimit dhe  oligarkisë kjo dihet. Peshkatarët janë lënë në mëshirë të fatit. 20-30 mijë euro u kushton remonti çdo vit. Këta nuk hedhur asnjë qindarkë që këto riparime të bëhen aty dhe të ulen kostot e operimit për peshkatarët. Vendi është në krizë totale dhe këto ligje që sjellin këta këtu janë ligje zhvatje. Këta aktivitetin kryesor të ekonomisë kanë pastrimin e parave të drogës. Kriza ka arritur dimensione tragjike”- tha Basha.