Ja ilaçi i thjeshtë dhe magjik me limon

Ja ilaçi i thjeshtë dhe magjik me limon

509
0

Shëndeti juaj i përgjithshëm varet nga zakonet tuaja të të ushqyerit dhe stili i jetës që keni. Shumë nutricionistë theksojnë se gjëja e parë që konsumoni kur zgjoheni në mëngjes është më e rëndësishmja.

Nuk ka dyshim se uji i ngrohtë me limon është një nga zgjedhjet më të mira për të filluar ditën. Ja përse…

Të pini ujë të ngrohtë të pasuruar me limon të paqëruar siguron një mori ushqyesish. Jo shumë njerëz e dinë që lëkura e limonit përmban më tepër vitamina dhe minerale se tuli i tij.

Zierja e limonëve të paqëruar në ujë në vend që të shtrydhni vetëm lëngun e limonit do t’iu sigurojë të gjithë ushqyesit që mund të merrni nga ky frut. Ja lista e gjatë e përfitimeve që mund të merrni: funksion i përmirësuar i sistemit imunitar, mbrojtje kundër të ftohtit, më tepër energji, tretje dhe metabolizëm i përmirësuar, eliminim i toksinave të trupit, balancë e pH të brendshëm, lëkurë më e mirë, frymëmarrje e freskët, humbje e shëndetshme në peshë, humor i përmirësuar, parandalim i depresionit, hidratim i sistemit limfatik, shërim i shpejtë.

Përgatitja e këtij ilaçi që përmirëson shëndetin është mjaft e thjeshtë.

Përbërësit

  • 6 limonë
  • ujë
  • mjaltë

Përgatitja

Prisni përgjysmë 6 limonët. Derdhni 600 ml ujë në një tenxhere dhe shtoni limonët. Ziejini derisa të vlojnë dhe pastaj ulni nxehtësinë dhe lërini të ziejnë për 3 minuta.

Lëreni përzierjen të ftohet për 10 – 15 minuta.

Hiqini limonët nga uji.

Derdheni ujin e nxehtë të limonëve në një filxhan çaji dhe ëmbëlsojeni me pak mjaltë. Ruajeni ujin e mbetur të limonit në një shishe xhami dhe përdoreni gjatë ditës.

Përveç se do t’iu japë energji për fillimin e ditës, një filxhan nga kjo pije do t’iu mbajë të hidratuar, të shëndetshëm dhe të lumtur. Një bonus shtesë është se këtë pije mund ta ruani edhe në frigorifer dhe ta pini si çaj të ftohtë edhe të nesërmen.

//shije/