Ja ç’ndodh me mushkëritë, trurin, veshkat dhe dhëmbët tuaj kur pini pije...

Ja ç’ndodh me mushkëritë, trurin, veshkat dhe dhëmbët tuaj kur pini pije të gazuar dietike

508
0

Duket se pija e gazuar dietike ka të njëjtin efekt sikur një pije e zakonshme e llojit të gazuar. Studiuesi Purdue thotë se zyrtarët e shëndetit publik duhet t’u tregojnë njerëzve që të shmangin pijen e gazuar dietike, ashtu siç bëjnë me sheqerin.  Susan Swithers, PhD, një profesoreshë në shkencat psikologjike shqyrtoi një sërë studimesh të kohëve të fundit që kishin për qëllim t’i përgjigjeshin pyetjes “A është pija e gazuar dietike e keqe për ju?”. Ajo zbuloi se rreth 30 përqind e të rriturve amerikanë dhe 15 përqind e fëmijëve morën ëmbëlsues artificial, përfshirë aspartamin, sucralozën dhe saharinin. Ëmbëlsuesit artificial duket se konfuzojnë aftësinë natyrore të trupit për të menaxhuar kaloritë bazuar në provimin e diçkaje të ëmbël. Njerëzit kanë tendencë për t’i futur në trup edhe nëse konsumojnë pije të gazuar dietike .  Përtej kësaj, ka shumë hulumtime që lidhin pijen e gazuar dietike me të gjitha llojet e problemeve shëndetësore.

 

Mushkëri të komprometuara

 

Pirja e pijeve të gazuara, përfshirë edhe ato dietike, rrisin rrezikun e zhvillimit të simptomave të astmës. Një studim australian zbuloi se 13.3 për qind e pjesëmarrësve të anketuar që pinin më shumë se 2 gota nga kjo pije zhvilluan astmë.

 

Tru më pak të mbrojtur

 

Aspartami, një sheqer artificial i zakonshëm në pijet e gazuara dietike, duket se ndikon negativisht në sistemin antioksidant të trurit. Rezultatet e një studimi të kafshëve gjetën se konsumi afatgjatë i aspartame çon në një çekuilibër në statusin anti-oksidant / pro-oksidant në tru.

 

Dëmtim veshkash

 

Hulumtuesit e Harvardit zbuluan se pirja e pijes së gazuar dietike në një periudhë afatgjatë shkakton ulje prej 30 për qind në funksionin e veshkave. Studimi monitoronte njerëzit që rregullisht konsumonin këtë lloj pije për 20 vjet rresht.

 

Gërryerje dhëmbësh

 

Pijet e gazuara dietike popullore janë pothuajse korrozive sa acidi i baterive, kështu që rrjedhimisht gërryen dhëmbët, duke i bërë ata të prishën për një periudhë të shkurtër.