I shpallur në kërkim nga Interpoli, arrestohet shqiptari me disa identitete...

I shpallur në kërkim nga Interpoli, arrestohet shqiptari me disa identitete në Kurbin

536
0

Policia ka bërë të mundur arrestimin e një 47-vjeçari shqiptar, në klurbin i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma.

Në  pranga eshte vënë shtetasi Kastriot Marku, 47 vjeç, banues në Kurbin.

Ndërkohë që Marku ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma, pasi Gjykata Pistoia në Itali në vitin 2013 e ka dënuar me 12 vite burg për veprat penale “Shfrytëzim prostitucioni”, “Marrëdhënie seksuale me dhunë”, “Trafikim i qënieve njerëzore” dhe “Organizim i emigracionit të paligjshëm”.

Pritet ekstradimi i 47-vjeçarit drejt Italisë.

Njoftimi i policisë:

Në kuadër të operacionit “JAD”, kapet nga policia i kërkuari i Drejtësisë Italiane, i dënuar me 12 vite burg për veprat penale “Shfrytëzim prostitucioni”, “Marrëdhënie seksuale me dhunë”, “Trafikim i qënieve njerëzore” dhe “Organizim i emigracionit të paligjshëm”

47 vjeçari me disa identitete të ndryshme ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar  nga Interpol Roma

Forcat policore të Komisariatit Kurbin në bashkëpunim më Seksionin për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në Drejtorinë e Policisë Lezhë dhe me Interpol Tirana, në kuadër të operacionit “JAD” në luftën antitrafik  ndërkombëtar, operacion i drejtuar nga Europol ku bën pjesë edhe Shqipëria,  falë një pune të mirëorganizuar policore, kapën shtetasin me disa identitete të ndryshme, identiteti i fundit :

– Kastriot Marku, 47 vjeç, banues në Kurbin .

Ky shtetas ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma, pasi Gjykata Pistoia në Itali në vitin 2013 e ka dënuar me 12 vite burg për veprat penale “Shfrytëzim prostitucioni”, “Marrëdhënie seksuale me dhunë”, “Trafikim i qënieve njerëzore” dhe “Organizim i emigracionit të paligjshëm”.

Materialet procedurale do ti kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës Shkallës Parë Kurbin për veprime të mëtejshme.

Ndërkohë Interpol Tirana në bashkëpunim me Interpol Romën po vijojnë procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë.