Emrat/ Ja ministrat e dekretuar dhe ata të pa dekretuar nga Presidenti

Emrat/ Ja ministrat e dekretuar dhe ata të pa dekretuar nga Presidenti

377
0

Pas vendimit të kryeministrit Edi Rama për ndryshime të shumta të kabinetit qeverisës, Presidenti Ilir Meta ka firmosur dekrete për 7 shkarkime. Ajo që vihet re ështe se nuk është firmosur shkarkimi për Ditmir Bushatin.  Presidenti Ilir Meta ka dekretuar edhe emërimin e deputetes Elisa Spiropali, si ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin edhe Erjon Braçen si Zv/kryeministër.  Po ashtu janë firmosur nga Presidenti edhe dekretet për emërimin e ministrave Eduard Shalsi dhe Bledi Çuci.

 

Janë firmosur dekretet për shkarkimin e:

1-Lindita Nikollës,

2-Damian Gjiknuri,

3-Arben Ahmetaj,

4-Senida Mesi,

5-Niko Peleshit,

6-Mirela Kumbaro dhe

7-Sonila Qatos.

 

Nuk u firmos shkarkimi:

Ndërsa nuk ka dekretuar shkarkimin e Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, pasi ka kërkuar më shumë kohë.

 

Jane firmosur deri tani dekretet per emerimet:

1-Erjon Braçe,

2-Eduard Shalsi,

3-Blendi Çuçi,

4-Erisa Spiropali

 

Ndërkohë deri tani (ora 13:00, 5 janar 2019) nuk janë dekretuar emërimet për:

1-Besa Shahinit

2-Gent Cakës

3- Anila Denajt

4- Elva Margaritit

5- Belinda Ballukut