Edi Rama: Kur iki unë nga pushteti

Edi Rama: Kur iki unë nga pushteti

366
0

Në asnjë moment nuk pranoi të jap dorëheqjen, duke thënë se opozita nuk fiton dot zgjedhjet dhe kërkon pushte në tavolinë. Sipas tij edhe nëse do të jepte dorëheqjen situata në vend nuk do të normalizohej por do të krijohej një precedent i rrezikshëm.

 

Edi Rama: Nëse ne hymë në këtë marrëzi që të diskutojmë që a duhet në një sistem demokratik që po ndërtojmë, të krijojmë nj traditë që s’ka lidhje me demokracinë që ajo që e përdor mandatin për të marrë peng nga opozita që nuk fiton dot zgjedhjet duet ti hapim rrugë, këtu ka marrë fund. Këtu ka mundësi që të mos behën kurrë zgjedhje normale. Nëse legjitimohet djegie e mandateve, do vijë opozita tjetër do djeg mandatet, këto janë muhabete që nuk bëhen kund. Janë pakicë, pa asnjë mundësi or të fituar janë të tmerruar nga ecuria e reformës në drejtësi dhe duan të krijojnë një situatë që të marrin pushtet në tavolinë, ose të bëjnë një pazar. Nëse unë për 1 sekondë do mendoja që po iki unë dhe këtu do normalizohet gjithçka dhe këta do sillen normalisht nesër unë do kisha ikur,. Nëse unë do mendoja që këtu do mbarojë kjo marrëzi, Saliu të nesërmen do mendojë që ky end nuk është i tij dhe ta djegë sa herë nuk ka pushtet unë do kisha ikur. Nuk është çështje pushtet, por çështje sistemi.

 

 

 

Drejtuesi i emisionit ftoi në studio një qytetar, ndërsa pyeti kryeministri se a do të ketë përplasje në 30 qershor nëse nuk arrihet një marrëveshje.

 

Edi Rama: Ai dhe komshiu i tij nuk janë budallenj. Ai mund të ketë votuar për PS, komshiu i tij për PD nuk do shkojnë të vreten me njëri tjetrin se duhet që njeriut që nuk fiton dot zgjedhjet të marrë pushtet në tavolinë

 

Shperndaje