E Enjte 28 Shkurt 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 28 Shkurt 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

393
0

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga zonë me presion të lartë atmosferik me qëndër të pozicionuar në  Europën qëndrore e cila po ifluencon mot të qëndrueshëm  në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë mot relativisht të paqëndrueshëm.

E Enjte 28 Shkurt 2019

E Enjte dt 28 Shkurt 2019 vendi ynë  do të dominohet nga  kthjellimet dhe vranësira të pakta  në Juglindje dhe Verilindje. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  maksimale deri  në 7-10 m/sek në bregdet. Dallgëzimi  do të jetë i forcës 4 me  lartësi  vale 0,5 –1,0 metër në det të hapur. Temperaturat  do të jenë me rënie në mëngjes.

Temperaturat min dhe max:

Zonat  malore         -3/11°C

Zonat e  ulëta          -2/17°C

Zonat  bregdetare   3/16°C

E Enjte 28 Shkurt  2019

Kosova për  ditën e Enjte dt 28 Shkurt 2019 moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga -3°C  në mëngjes deri në  13°C gradë Celcius në mesditë.