Duhet ta hani të paktën 2 herë në javë, ky lloj peshku...

Duhet ta hani të paktën 2 herë në javë, ky lloj peshku është më i miri për shëndetin e zemrës

405
0

“Proteinat më të mira për zemrën tuaj janë ato që janë të ulëta në yndyrna të ngopura. Yndyrat e ngopura, kur konsumohen rregullisht, mund të kontribuojnë në një rritje të kolesterolit total dhe të keq (LDL)”, tha dietologia Amy Goodson për “Eat This”. Një grumbullim i kolesterolit LDL në qarkullimin e gjakut mund të bllokojë arteriet, duke rritur rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Mbajtja e ulët e kolesterolit LDL është çelësi për shëndetin e mirë të zemrës me kalimin e moshës, që do të thotë të zgjedhësh rregullisht proteina të dobëta me pak yndyrë të ngopur.

 

Një nga mënyrat më të mira për ta bërë këtë është përfshirja e peshkut në menunë tuaj. Dhe salmoni është zgjidhja më e mirë për të gjitha përfitimet e tij ushqyese.

 

“Salmoni përmban proteina dhe lëndë ushqyese të cilësisë së lartë si vitamina D, B6, B12, selen, fosfor dhe kalium, si dhe acide yndyrore omega-3. Peshku i yndyrshëm, si salmoni, e furnizon më së miri trupin me acide yndyrore omega-3, të cilat janë të shëndetshme për zemrën dhe kanë një efekt mbrojtës ndaj saj”, shpjegoi Goodson.

 

Acidet yndyrore omega-3 mund të ndihmojnë në rritjen e niveleve të HDL ose kolesterolit të mirë. Sipas revistës Circulation, acidet yndyrore omega-3 gjithashtu mund të ulin nivelet e triglicerideve dhe të zvogëlojnë grumbullimin e trombociteve, gjë që mund të shkaktojë probleme me rrjedhjen e gjakut në zemër. Përveç kësaj, ato kanë një efekt anti-inflamator.

 

Për të përfituar plotësisht nga të gjitha përfitimet që ofron salmoni për shëndetin e zemrës, Goodson rekomandon ta hani atë dy herë në javë. Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon gjithashtu një shërbim peshku me vaj dy herë në javë. Megjithëse peshqit dihet se janë të ekspozuar ndaj merkurit, Goodson thekson se përfitimet e konsumimit të acideve yndyrore omega-3 janë shumë më të mëdha se rreziqet e mundshme të ngrënies së peshkut, dhe Shoqata Amerikane e Zemrës është dakord./abcnews.al