Denoncimi/ “Përplasje me armë në Durrës, qëllohet drejtori i Përgjithshëm i Hekurudhave”,...

Denoncimi/ “Përplasje me armë në Durrës, qëllohet drejtori i Përgjithshëm i Hekurudhave”, ç’ndodhi gjatë natës 

330
0

Kreu i PD-se se Durresit, Ferdinand Xhaferri, denoncon sot nje perplasje me arme te ndodhur ne lagjen nr 4, te qytetit. Sipas, nga perplasja me arme e bandave te rilindjes eshte goditur me arme Drejtori i Pergjithshem i Hekurudhave dhe Kryetari i Keshillit Bashkiak Ani Dyrmishi.

Ne nje deklarate per mediat, Xhaferri, ka thene se “Drejtori i policiese i qarkut Durres, rilindasi Lorenc Shehu, i ardhur jo per te vendosur rendin ne qytet, por per te negociuar sherret e bandave te PS, e ka fshehur ngjarjen”.

Sipas tij, tre dite me pare, qytetaret e Durresit pane mbledhjen e Keshillit Bashkiak. Nje keshill qe politikisht eshte nje ngjyresh, por qe eshte ndare keqash midis klaneve te rilindjes, ne luften per abuzime dhe gllaberime.

DEKLARATA 

Te nderuar gazetare, diten e Hene duke u gdhire e Marte, ne qender te Durresit ne lagjen nr 4, si pasoje e perplasjes te bandave te rilindjes goditet me arme Drejtori i Pergjithshem i Hekurudhave dhe Kryetari i Keshillit Bashkiak Ani Dyrmishi.

Drejtori i policiese i qarkut Durres, rilindasi Lorenc Shehu, i ardhur jo per te vendosur rendin ne qytet, por per te negociuar sherret e bandave te PS, e ka fshehur ngjarjen.
Tre dite me pare, qytetaret e Durresit pane mbledhjen e Keshillit Bashkiak. Nje keshill qe politikisht eshte nje ngjyresh, por qe eshte ndare keqash midis klaneve te rilindjes, ne luften per abuzime dhe gllaberime.

Qytetaret prisnin te degjonin planin e masave per tejkalimin e demeve te termetit, por zonja Sako, pa bere preventive, kerkon 500 milion leke per riparimin e dyerve dhe te dritareve te bashkise. Eshte per te ardhur keq dhe turp per nivelin ku ka arritur institucioni i bashkise, kur kryetarja e bashkise, ne 2019, ne mbledhje te Keshillit Bashkiak kerkon informacion per kontributet qe ka ne PS, sekretarja e sapo emeruar e Keshillit Bashkiak.

Durresi sot nen drejtimin e rilindjes, eshte nje qytet i vjedhur, nje qytet i neperkembur, nje qytet i braktisur. Nuk ka si shpjegohet ndryshe, kur si asnjehere me pare, te gjithe drejtuesit institucioneve kryesore vijne nga Tirana.
Ketu fillojme me:
1 Nen kryetaren e bashkise Etleva Kondi ngaTirana
2 Drejtori i autoritetit portual Agron Tare nga Tirana
3 Drejtori i Drejtorise detare Paulin Ndreu nga Tirana
4 Drejtoria Arsimore ne nivel Qarku, Valentina Leka nga Elbasani
5 Drejtoresha e Drejtorise Arsimore per qytetin Erjeta Alhysa nga Tirana
6 Drejtor i Agjensise Kombetare te Ushqimit Ardit Tabaku nga Tirana
7 Drejtori i Agjensise shteterore te Kadastres ne Durres, Arian Cengu nga Tirana
8 Drejtori i Doganes ne Durres, Rubin Shehu i ardhur nga Tirana
9 Tek inspektoriati i Mjedisit Besart Meta nga Tirana

Te gjitha sa thame me larte, qartazi deshmojne se me 30 qershor kishim votime, por jo zgjidhje. Partia Demokratike si ne nivel politikash dhe ne nivel burimesh njerezore po pergatitet per te adresuar me cilesine e duhur problemet qe kane qytetaret