Çfarë mund të hani për mëngjes nëse zgjoheni me stomak të fryrë?

Çfarë mund të hani për mëngjes nëse zgjoheni me stomak të fryrë?

396
0

Fryrja ose dhimbja e barkut është një ndjesi e zakonshme negative që shumë njerëz e përjetojnë dhe shpesh shoqërohet me sistemin tretës. Kur nuk tregohet kujdesi i nevojshëm, ka të ngjarë të zhvillohet në sindromën e zorrës së irrituar, pa shkaktuar shumë shqetësime për zhvillimin e sëmundjeve të mëtejshme serioze. Megjithatë, shqetësimi që shkaktojnë simptomat në trup është padyshim i bezdisshëm dhe mund të zgjasë nga disa orë deri në disa ditë.

Jo rrallë ënjtje dhe fryrje të forta në bark ndodhin jo pas një vakti, por pas gjumit. Është e qartë se një rol të rëndësishëm luajnë edhe zgjedhjet ushqimore të ditës së kaluar si dhe konsumimi i alkoolit. Nëse jeni një adhurues i madh i një mëngjesi të ekuilibruar dhe të pasur me lëndë ushqyese, fryrja e barkut mund të ndikojë në oreksin tuaj në mëngjes. Ndaj, në vend që të agjëroni, duke menduar se kështu do të rivendosni ekuilibrin në trupin tuaj, është më mirë të provoni ushqimet e mëposhtme, të cilat jo vetëm do të luftojnë fryrjen, por do t’ju mbajnë të ngopur për shumë orë.

 

Avokado

 

Një frut i pasur me kalium qetëson në mënyrë efektive ndjenjën e pakëndshme të fryrjes. Avokado gjithashtu përmban yndyrna të mira dhe fibra ngopëse.

 

Banane

 

Ashtu si avokado, banania, falë përmbajtjes së kaliumit, mund të lehtësojë fryrjen. Në fakt, niseshteja rezistente që përmban ushqen në thellësi zorrën.

 

Kastravec

 

Të pasura me silikon, acid kafeik dhe vitaminë C, tre përbërës që ndihmojnë në reduktimin e ënjtjes dhe minimizimin e mbajtjes së lëngjeve. Uji që përmban e mban trupin tuaj të hidratuar.

 

Spinaqi

 

Një tjetër burim i rëndësishëm i kaliumit, spinaqi punon në favor të sistemit tuaj të tretjes, duke i dhënë trupit tuaj fibra dhe vitaminë C. Ju mund të shtoni disa gjethe spinaq të freskët në smoothie-n tuaj.

 

Vezët

 

Një ose dy vezë janë një mëngjes mjaft i kënaqshëm për shkak të proteinave që kanë, ndërsa pjesa e tyre e vogël, kryesisht po i referohemi të zierave, i shërben nevojës tuaj për më pak ushqim në mëngjes.