Bëni plane për fundjavën, temperatura ‘vere’ në bregdet

Bëni plane për fundjavën, temperatura ‘vere’ në bregdet

460
0

Temperaturat janë mjaf të të favorshme për të bërë plane e për kaluar fundjavën jashtë ambienteve të shtëpisë, edhe në zonat bregdetare. Temperatura maksimale në zonat bregdetare arrin në 25 gradë celcius e më e ulta është në zonat malore.

Kështu, moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta në relievet malore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NË) me shpejtësi 8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi i forcës 4 me larësi vale 0,5 –1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rritje .

Temperaturat min dhe max:

Zonat malore 2/21°C

Zonat e ulëta 6/26°C

Zonat bregdetare 10/25°C