Audi shpallë luftë të hapur me Tesla-n me këtë model

Audi shpallë luftë të hapur me Tesla-n me këtë model

558
0

Vetëm disa javë pas debutimit të konceptit të Audi Q4 e-tron në Gjenevë, prodhuesi gjerman i makinave do të nisë një tjetër automjet elektrik më të vogël dhe më të përballueshëm në të ardhmen e afërt. Shefi i dizajnit të veturave të Audi-së, Marc Lichte, konfirmoi planet e një EV me madhësi të A4-shit. “Do të ketë një SUV elektrik dhe makina sportive me çati të ulët, siç është e-tron GT.” Jemi duke punuar në të momentalisht”, ka deklaruar Lichte për AutoCar.

Çfarë është relevante këtu është se një ekzekutiv i lartë i Audi ka konfirmuar një luftë kundër Modelit 3 të Teslës, i cili pritet të debutojë në vitin 2023. Megjithatë, ky version ka kohë që të plasohet deri në të njëjtin vit kur do të lansohet Modeli 3 i Teslës.